1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. “Kaçan Hainleri Türkiye'ye Getireceğiz ve Yargıya Teslim Edeceğiz”
“Kaçan Hainleri Türkiye'ye Getireceğiz ve Yargıya Teslim Edeceğiz”

“Kaçan Hainleri Türkiye'ye Getireceğiz ve Yargıya Teslim Edeceğiz”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan'a kaçan 8 askeri personelin en üst rütbelisinin albay olduğunu belirterek, "İnşallah o hainleri Türkiye'ye getireceğiz ve yargıya teslim edeceğiz." dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'a kaçan 8 askeri personelin en üst rütbelisinin albay olduğunu belirterek, iade işlemlerinin en kısa sürede hızlandırılacağını söyledi ve "İnşallah o hainleri Türkiye'ye getireceğiz ve yargıya teslim edeceğiz." dedi.

Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunun olağanüstü toplantısından sonra gazetecilerin, darbe girişimini değerlendirdi, Yunanistan'a kaçan askerlerin iadesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Meclis çatısı altında tüm partilerin darbeye karşı birleştiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Darbelerin artık Türkiye siyasi tarihinden tamamen silinmesi gerekiyor ve bunun için gerekli adımları atmamız gerekiyor." diye konuştu.

"Dimdik ayaktayız"

Ordu içindeki paralel yapının bir an önce temizlenmesi gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, "İnşallah bunu da başaracağız. Dimdik ayaktayız." şeklinde konuştu.

"Hainlerden 8'i helikopterle Yunanistan'a kaçtı ve sığınma talebinde bulundular." diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu kişilerin bir an evvel iade edilmesini istediğini kaydetti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Niko Koçias'ın darbe girişimine karşı desteğini iletmek için kendisini aradığını anımsatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"O hainleri Türkiye'ye getireceğiz ve yargıya teslim edeceğiz"

"Biraz önce kendisiyle görüştük. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla bunların bir an evvel iadesini istedik. Kendisi, bu kişilerin sığınma talebinde bulunduğunu söyledi. Fakat bunlara siyasi sığınma verilemeyeceğini ama bu işlemin de yapılması gerektiğini söyledi. En kısa sürede iade işlemlerini hızlandıracaklar. Yasal işlem tamamladıktan sonra iade edeceklerini biraz önce bana söyledi. İnşallah o hainleri Türkiye'ye getireceğiz ve yargıya teslim edeceğiz."

Çavuşoğlu, kaçanların isimlerinin belli olup olmadığı sorusuna, "Büyükelçimiz isim listesini alıyor. En üst rütbenin albay olduğunu söylediler. Sığınmacı başvuruları yapılmış. Bu işlemler yapıldıktan sonra isim listesini almış olacağız." yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, iade işleminin ne zaman sonuçlanacağına ilişkin şu an bir şey söylemenin doğru olmayacağını, Koçias'ın iade işlemlerini hızlandıracaklarını söylediğini aktardı.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT