1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Kabil'de CIA Bürosuna Saldırı: 2 Ölü
Kabilde CIA Bürosuna Saldırı: 2 Ölü

Kabil'de CIA Bürosuna Saldırı: 2 Ölü

Afganistan'ın başkenti Kabil'de CIA binasında çıkan çatışmada bir Amerikalı ile bir Afgan çalışan öldü; bir diğer Amerikalı da yaralandı.

26 Eylül 2011 Pazartesi 19:38A+A-

Eskiden Ariana Oteli olarak bilinen binadaki saldırıyı bir yerel Afgan çalışanın düzenlediği bildiriliyor.

Bir görgü tanığına göre Afgan CIA çalışanı, etrafa rasgele ateş açtı.

Herkes sığınacak yer ararken bir Amerikalı öldü, ikincisi yaralandı. Bu arada Afgan çalışan muhafızlar tarafından vurularak öldürüldü.

Kabil'deki BBC muhabiri Paul Wood, CIA'in tüm yerel çalışanlarının çok sıkı güvenlik soruşturmasından geçirildiğini hatırlatıyor.

Bu çalışanlara Afgan istihbaratı da kefil oluyor.

Muhabirimiz bu son olayın bir Taliban sızıntısından mı, yoksa kişisel bir meseleden mi kaynaklandığının henüz belli olmadığına dikkat çekiyor.

Yanlışlıkla çatışma çıktı

Bu arada CIA bürosuna yakın olan Afgan cumhurbaşkanlığı sarayından yetkililer, BBC'ye çatışma sırasında oradan geçmekte olan bir Afgan ordusu aracına ateş açıldığını söyledi.

Bu yetkililere göre CIA için çalışan muhafızlar, patlama sesini duyunca saldırı altında olduklarını düşünerek Afgan askeri aracına ateş etti.

Olayda iki asker, bir CIA muhafızı ve bir cumhurbaşkanlığı muhafızı yaralandı.

Bundan iki hafta önce de Kabil'deki Amerikan büyükelçiliği ile Afgan hükümet binalarına büyük bir saldırı düzenlenmiş, 25 kişi ölmüştü.

Washington yönetimi 20 saat süren bu saldırıdan Hakkani grubunu sorumlu tutmuş; ayrıca bazı üst düzey Amerikalı yetkililer Pakistan istihbaratı ISI'yi bu örgütü desteklemekle suçlamışlardı.

Pakistan iddiaları reddetti.

Kabil'de bu hafta meydana gelen bir başka saldırıda da Yüksek Barış Konseyi Başkanı Burhaneddin Rabbani öldürülmüştü.

(BBC)

HABERE YORUM KAT