1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Kabe İmamı Sudeys Suudi Kralını Övdü
Kabe İmamı Sudeys Suudi Kralını Övdü

Kabe İmamı Sudeys Suudi Kralını Övdü

Kabe imamı Abdurrahman Essudeys'in Kabe'deki cuma hutbesinde Mısır'daki darbeye finansal destek sağlayan Suudi hükümetini methetmesi ve Suudilerin duruşunu "tarihi bir duruş" olarak nitelemesi büyük tepki gördü.

A+A-

Kabe İmamı Abdurrahman Essudeys Mekke-i Mükerreme'de, Kabe-i Muazzama'da verdiği cuma hutbesinde Arabistan kralını överek, kralın Mısır'daki tavrını tarihi bir tavır olarak niteledi. 

Kabe İmamı'nın Mısır'daki katliama sessiz kalan ve darbeye destek veren Suudi Arabistan kralını açıktan övmesi tepki aldı. 

Sudeys hutbesinde İslam coğrafyasında meydana gelen bazı olayları "terörist" ve "fesatçı" hadiseler olarak niteledi.  Öte yandan Suriye'deki kimyasal saldırıyı kınayan Sudeys, 1400'e yakın insanın hunharca kimyasal gazlarla katledildiğini belirterek, yapılanın Şeriat'a göre büyük bir cürüm olduğunu vurguladı. Sudeys'in Suriye'deki durumu anlatırken duygulandığı ve gözyaşı döktüğü görüldü. 

Öte yandan hemen bu olayları anlatmasının ardından Sudeys, Suudi Arabistan'ın İslam aleminde meydana gelen fesad olayları karşısındaki tutumunu övdü. Suudi hükümetine teşekkür eden Sudeys, Suudi yönetiminin duruşunu "tarihi bir duruş" olarak niteledi. 

Sudeys'in Mısır'daki darbeye destek veren ve finansal yardımda bulunan Suudi yönetimini Kabe'deki cuma hutbesinde övmesi ise İslam aleminde tepki topladı. 

Rotahaber

HABERE YORUM KAT

5 Yorum