1. HABERLER

  2. HABER

  3. JİTEM'le İlgili Karar: Ergenekon Hücresi
JİTEM'le İlgili Karar: Ergenekon Hücresi

JİTEM'le İlgili Karar: Ergenekon Hücresi

Ergenekon gerekçeli kararında, “Örgüt belgelerinden Jandarma bünyesindeki kurucularından biri Arif Doğan olan ‘JİTEM’ isimli yapılanmanın Ergenekon silahlı terör örgütü bünyesinde oluşturulmuş yasa dışı bir yapılanma” olduğuna hükmedildi.

A+A-

FAİLİ MEÇHULLERİN BAŞ ŞÜPHELİSİYLE İLGİLİ İLK MAHKEME KARARI

Ergenekon davasının gerekçeli kararının içinde, bugüne kadar varlığı ve yaptığı eylemler sürekli tartışma konusu olan JİTEM’le ilgili Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından verilmiş ilk yargı kararı da bulunuyor. Bu karara göre, “Örgüt belgelerinden ‘JİTEM’ isimli yapılanmanın Ergenekon silahlı terör örgütünün bünyesinde oluşturulmuş yasadışı bir yapılanma” olduğuna hükmedildi. Gerekçeli kararda, Hizbullah terör örgütünün de Ergenekon’un amaçları doğrultusunda kurulduğu belirtildi.

JİTEM’le ilgili davalar sürüyor

JİTEM, Doğu ve Güneydoğu’da faili meçhuller ve derin işlerle anıldı, Türkiye gündemine ‘gladyo/kontrgerilla’ olarak oturdu. Ancak Jandarma Genel Komutanlığı, Ergenekon davası başlayana kadar JİTEM’in varlığını hep inkar etti. Ergenekon soruşturmalarında ele geçirilen belgelerin ardından Jandarma, “JİTEM 1993 yılında deneme amacıyla kuruldu, kısa süre sonra da kaldırıldı” diyerek yapılanmayı kabul etti. JİTEM’in faili meçhul cinayetleriyle ilgili Diyarbakır’da halen iki ayrı dava sürüyor. Ancak, JİTEM’in bir kontrgerilla ya da devlet içindeki bir örgüt hücresi olduğuna yönelik ilk karar Ergenekon’da çıktı.

Kurucularından biri Doğan

Ergenekon davasının gerekçeli kararında, JİTEM’in Ergenekon’un bir hücresi olduğuna hükmedildi. Emekli Albay Arif Doğan’ın JİTEM’in kurucularından biri olduğu, Doğan’da ele geçirilen belgelerde JİTEM adının kullanıldığı, faaliyetlerinden bahsedildiği, raporlar ve planlamaların olduğu, görevli personelin isimlerinin yer aldığı anlatıldı.

Ergenekon bünyesinde kuruldu

Kararda, emekli Albay Arif Doğan, örgüt faaliyetleri kapsamında JİTEM’i kurduğu, Ergenekon adına Hizbullah’ın kurulmasında etkin görev üstlendiği gerekçeleriyle cezalandırıldığı anlatıldı. Böylece, JİTEM’in devlet tarafından kurulduğu konusunda ilk kez bir yargı kararı çıkmış oldu. Kararda, “Örgüt belgelerinden ‘JİTEM’ isimli yapılanmanın Ergenekon silahlı terör örgütünün bünyesinde oluşturulmuş yasadışı bir yapılanma olduğu anlaşılmıştır” denildi.

Hizbullah da bir örgütün hücresi

Gerekçeli kararın Arif Doğan’la ilgili bölümünde, Hizbullah terör örgütünün de Ergenekon’un bir hücresi olduğu belirtildi. JİTEM’in kurucularından biri alan Doğan için verilen hükümde, “Arif Doğan’ın Ergenekon terör örgütünün amaçları doğrultusunda oluşturulan Hizbullah terör örgütünün kurulmasında da etkin bir görev üslendiği, böylece sanığın Ergenekon silahlı terör örgütünün amaçları doğrultusunda oluşturulan yasadışı oluşumlar içerisinde yer aldığı ve faaliyet yürüttüğü sabit görülmüştür” denildi

Star

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum