1. HABERLER

  2. HABER

  3. JİTEM Personeline: Boşboğazlık Yapmayın!
JİTEM Personeline: Boşboğazlık Yapmayın!

JİTEM Personeline: Boşboğazlık Yapmayın!

İnternete düşen ses kaydında JİTEM personeli uyarılıyor...

12 Temmuz 2011 Salı 02:14A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada Jandarma Genel Komutanlığı’nın JİTEM’in varlığını resmen kabul etmesi kamuoyunda şok etkisine neden olurken, internete düşen bir ses kaydı, askeri personelin, JİTEM hakkında ağzını sıkı tutması hususunda uyarıldığını ortaya koydu. Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan’ın JİTEM’in varlığına ilişkin itirafları ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde kurulmuştur’ açıklaması sonrası internete JİTEM ile ilgili dikkat çekici bir ses kaydı düştü. Albay Zafer K. olduğu iddia edilen kayıttaki kişi, personeli uyararak, ağızların sıkı tutulmasını ve ‘ukalalık’ yapılmamasını tembihliyor. Ses kaydında olası operasyonlar karşısında dikkatli olunması, suç unsuru taşıyan dijital verilerin dikkatlice imha edilmesi gerektiği de belirtiyor. Kayıtta, 2009 yılında Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) öğrencilerin “JİTEM elemanı” olduğunu iddia ettikleri bir şahsı üç saat rehin alması olayına da değinilip, yakalanan şahsın JİTEM elemanı olduğu doğrulanıyor.

Arif Doğan’ın İfadeleri Sonrası Personele Uyarı

Emekli Albay Arif Doğan’ın Akit’te de yayınlanan 16 sayfalık savcılık ifadesinden sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada JİTEM hakkında önemli bilgiler elde edilmişti. Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı’na yazı yazılmış, JİTEM hakkında bilgi istenmişti. Başsavcılığa gelen cevap yazılarında JİTEM’in varlığı kabul edilmişti. Milat olarak adlandırılan gelişme sonrası internete yeni bir ses kaydı düştü. Dailymotion isimli paylaşım sitesine düşen, Albay Zafer K.’ya ait olduğu iddia edilen ses kaydında, personelden JİTEM ile ilgili ağzını sıkı tutması isteniyor.

Kayıttaki kişi, “Güneydoğu’da hepimizin başından bir takım olaylar geçti. Gereken işlemler yapıldı, bir savaştır. Boşboğazlık edip ‘Vay ben ne büyük kahramanım, lan ben neler de yapmışım, bunların da haberleri olsun, bu gerizekalıların (toplumu kastediyor) da hiçbir şeyden haberi yok’ gibi laga luga yapmaya artık gerek yok. Sana çok büyük sıkıntı olarak geri dönecektir” şeklinde konuşuyor.

ODTÜ Olayı da Kabul Ediliyor

Ses kayında, ODTÜ’de 2009 yılında öğrencilerin resimlerini çekerken yakalanan ve Jandarma tarafından linçten kurtarılan şahıs hakkında da çarpıcı ifadeler kullanılıyor. Kayıtta, “ODTÜ’de olan olay. Linç edilecekti, zor kurtarıldı. ‘Aptal!’ Böyle istihbaratçılık olur mu? Böyle ‘aptal’lık olur mu? Cep telefonundan adamın fotoğrafını çekiyor. Nerde kaldın kardeşim yav? Milyon tane teknik malzememiz var bizim. Cep telefonundan böyle çekersen, beni de çeksen, ben de sana ‘Beni niye çekiyorsun kardeşim?’ derim. Yoksa bedeli çok acı şekilde ödüyoruz. Bunun sonuçları hakettiğimizden de fazla oluyor” deniliyor.

“Dijital veya Teknik Hususlara Dikkat Edin, Ukalalık Yapmayın”

Ses kaydında en dikkat çekici bölüm ise personelin dikkatli olması hususunda uyarıldığı bölüm. Kayıttaki kişi kendilerinin de bu işin içinde olduğunu, hata yapma lükslerinin bulunmadığını ve suç unsuru taşıyan dijital verilerden ‘Ben sildim, formatladım’ düşüncesiyle kurtulamayacaklarını belirtiyor. Kayıtta kişi şöyle konuşuyor: “Üstelik biz bu işin içindeyiz. İçinde olarak biz böyle hata yapma lüksümüz yok. Ama yapmaya devam ediyoruz. Bunu millet o kalın kafasına yazsın. Personeli uyarın; ben sildim, çöpe attım, formatladım, bilmem ne yaptım, ne b.. yaparsan yap, bayan var mı burada, ne yaparsan yap, bazı şeyleri küfürlü konuşuyorum, neden, kalıcılığı sağlasın diye. İstediğin kadar kır, istersen parçala, geç karşısına ateş et... Onun için bu tip dijital veya teknik hususlarla ilgili olarak dikkat edin, gereksiz ukalalık konuşmaları yapmayın, gereksiz bilgileri bilgisayar içerisinde değerlendirmeye tabi tutmayın.”

Murat ALAN / YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT