1. HABERLER

  2. HABER

  3. JİTEM Karargâhındaki Kazı Genişletildi
JİTEM Karargâhındaki Kazı Genişletildi

JİTEM Karargâhındaki Kazı Genişletildi

Diyarbakır'da 19 kafatası ve kemik parçalarının bulunduğu JİTEM karargâhında, kazılar geniş bir alanda yeniden başladı.

24 Ocak 2012 Salı 18:01A+A-

Bugüne kadar arkeolog ve uzmanlar tarafından yapılan kazılar, artık Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görevlendirdiği personelle yapılmaya başlandı. Kazı bölgesine giriş ve çıkışlar yasaklanırken, çalışmaların, Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Baklacı gözetiminde yapılıyor.

Diyarbakır'da, 19 insana ait kafatası ve çok sayıda kemiğin bulunduğu eski JİTEM karargâhında dün incelemelerde bulunan özel yetkili savcılar, kazı çalışmasını bugün yeniden başlattı. Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihî İçkale'de bulunan ve geçmişte JİTEM binası, Jandarma Merkez Komutanlığı, 7. Kolordu Komutanlığı, cezaevi ve adliye olarak kullanılan alana gelen özel yetkili savcı, güvenlik çemberine alınan bölgede çok sayıda görevli personele kazı yaptırıyor.

Bugüne kadar eski adliye binasının arkasındaki JİTEM binasının iki ön ve yan tarafındaki duvarlarının önünde yapılan kazı genişletildi. Bugünkü bazı kazılar, eski adliye binasının yan tarafı ile JİTEM binasının arkasında da yapılmaya başlandı. Kazı bölgesindeki çalışmalara Diyarbakır Müze Müdürlüğü'nden görevli uzmanlar da eşlik ediyor. Kazıların birkaç gün daha süreceği öğrenildi. İçkale, 11 Ocak günü yapılan restorasyon çalışmaları sırasında 6 kafatası bulunmuştu. Özel yetkili cumhuriyet savcıları olaya el koyarak, bölgede kazı yapılmasına karar vermişti. Savcılar, bölgeyi kazdırdıkça kafatası kemiklerine yenileri eklenmiş ve son olarak 19 insana ait kafatası kemiği bulunmuştu. Kazı bölgesinde bulunan ilk 6 kafatası kemiği DNA analizi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, diğerlerinin ise önümüzdeki günlerde gönderileceği öğrenildi.

(CİHAN)

HABERE YORUM KAT