1. HABERLER

  2. HABER

  3. JGK: Evet, Kemikler PKK’lıların Ama...
JGK: Evet, Kemikler PKK’lıların Ama...

JGK: Evet, Kemikler PKK’lıların Ama...

Jandarma Genel Komutanlığı, Bitlis'in Mutki ilçesinde insan kemikleri çıkan kazı alanının, PKK’lıların gömüldüğü ruhsatlı bir mezarlık olduğunu açıkladı.

08 Şubat 2011 Salı 10:39A+A-

Jandarma Genel Komutanlığı, Mutki'deki kazılarda çıkan kemiklerin PKK'lilere ait olduğunu kabul etti. Ancak gömülenlerin illegal bir şekilde değil, resmi/yasal bir şekilde gömüldüğünü iddia etti.

Jandarma, Bitlis'in Mutki ilçesinde yapılan kazı çalışmaları hakkında internet sitesinden bir basın açıklaması yaptı. Komutanlık, "çeşitli tarihlerde ölü olarak ele geçen teröristlerin" Mutki Belediyesi tarafından buraya defnedildiğini bildirdi.

Açıklamada, Bitlis-Mutki ilçesinde bulunan kemik parçaları ile ilgili olarak, 6 Ocak-8 Şubat 2011 tarihleri arasında, bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberler ve yorumlar üzerine açıklama yapılmasının zorunluluğuna dikkat çekildi.

Haberlerde, Mutki C.Başsavcılığı'nca, Mutki-Kavakbaşı yolu Ziyaret mevkiinde farklı tarihlerde yapılan kazı çalışmalarında, (17-18) kişiye ait olduğu değerlendirilen kemik parçalarının bulunduğunun yazıldığı ve basında çıkan bilgilerin üzerine Jandarma olarak yapılan araştırmada bazı hususların belirlendiği bildirildi.

Komutanlık açıklamasında, "Mutki ilçesi Çaygeçit köyünde, 08-09 Eylül 1999 tarihinde meydana gelen çatışmada ölü olarak ele geçirilen (15) teröristten, (13)'ünün otopsileri Mutki Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılmış defin ruhsatı düzenlenerek, Mutki Belediyesi'nce 09 Eylül 1999 tarihinde Bitlis-Mutki ilçesi Kavakbaşı yolu Ziyaret mevkiinde defnedilmiştir. Mutki ilçesi Alatoprak köyü Kohan mezrası mevkiinde, 17 Eylül 1999 tarihinde meydana gelen çatışmada ölü olarak ele geçirilen (2) teroristin de Mutki Cumhuriyet Başsavcılığı'nca otopsileri yapılmış ve aynı şekilde defin ruhsatı düzenlenerek, Mutki Belediyesi'nce 18 Eylül 1999 tarihinde aynı yere defnedildikleri tespit edilmiştir." denildi.

Olaya ilişkin soruşturmaların ilgili savcılık tarafından yapıldığı belirtilerek, "Bu olaylara ait soruşturma dosyaları Mutki Cumhuriyet Başsavcılığı'nca düzenlenen, Hazırlık No:1999/109, Fezleke No:1999/15 sayılı fezleke ile olay tarihi itibarıyla Van Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'na (Şimdiki CMK 250'inci maddesi ile görevli) gönderilmiştir. Söz konusu olaylarda, defnedilen teröristlere ait "fotoğraflar", "otopsi raporları" ve "defin ruhsatları" soruşturma dosyalarında, defnedildiklerine dair tutanak ve belgeler Mutki Belediye Başkanlığı'nda bulunmaktadır." şeklinde bilgilere yer verildi.

Açıklamada ayrıca şu bilgiler verildi: "Ayrıca, 06 Şubat 2011 tarihli bir basın organında, "Jandarma Mutki'de korsan kazı yapmış" başlığıyla bir haber yayımlanmış olup; haberde, Mutki İlçe Jandarma Komutanlığı'nın, savcıya haber vermeksizin, kendi binasına ait avlu içinde kazı yaptığı, bu esnada çıkan kemikleri çöpe attığı, söz konusu kemiklerin daha önceden kayıp olan üç şahsa ait olduğu ileri sürülmüştür. Haberde ileri sürülen hususlar gerçeği yansıtmamakta olup, doğrusu aşağıda ifade edildiği gibidir. Mutki İlçe Jandarma Komutanlığı'nın güvenliğini sağlamak maksadıyla daha önceden kazılmış bulunan mevzilerin, 29 Ocak 2011 günü 13.00-16.30 saatleri arasında geliştirme faaliyetleri esnasında, bazı kemiklere rastlanmış olup, yapılan bu faaliyetleri yanlış değerlendiren vatandaşların bu olayı savcılığa bildirmeleri üzerine, İlçe Jandarma Komutanlığı'na gelen savcılar tarafından, söz konusu kemikler bizzat mahallinde tutanakla ve görüntülerle tespit edilerek incelenmek üzere alınmıştır. Gözle yapılan ilk tespitlerde hayvan kemiği olduğu değerlendirilen bu kemiklere ilişkin nihaî karar, adlî makamların işlemlerinden sonra verilecektir."

HABERE YORUM KAT