1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Japonya'da Binlerce Kişi Evlerini Terk Ediyor
Japonya'da Binlerce Kişi Evlerini Terk Ediyor

Japonya'da Binlerce Kişi Evlerini Terk Ediyor

Japonya'da 42 kişinin öldüğü, bin 100 kişinin yaralandığı depremler sonrasında binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

A+A-
Japonya'nın güneybatısında perşembe günü 6,5 ve sonraki gün 7,3 büyüklüğünde meydana gelen depremlerde ölenlerin sayısı 42'ye yükseldi. Bin 100 kişinin yaralandığı, 11 kişinin kayıp olduğu belirtilen depremlerin ardından yardımların bölgeye ulaştırılmasında sorunlar yaşanırken, şiddetli depremlerin devam edebileceği uyarısı yapıldı.
 
Kyodo haber ajansı, perşembe günkü ilk depremden bu yana 500'den fazla artçı şokun yaşandığını duyurdu. Yardım kuruluşları 250 bine yakın kişinin evlerini terk ettiğini ifade ederken yerel yönetimler bölgede 104 bin 900 kişinin barınaklarda kaldığını açıkladı.
 
Gıda, su ve battaniye gibi yardım malzemelerine ihtiyaç duyulan Minamiaso köyüne 20 ton yardım malzemesi ulaştırıldı. Meteoroloji Ajansı yetkilileri, şiddetli depremler ve aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen heyelanların devam edebileceğini bildirdi.
 
Artçı sarsıntılar ve heyelanlar nedeniyle yolların kapanmasına rağmen yardım ulaştırma çabalarının devam ettiği Kyushu Adası'ndaki Kumamoto bölgesinde, enkaz altında kalanları bulmak için arama kurtarma çalışmaları da sürüyor.
 
Ev, köprü, yol ve otobanların hasar görmesinin asıl nedeninin 7,3 büyüklüğündeki ikinci deprem olduğu, bölge genelinde elektrik ve su altyapısının da zarar gördüğü belirtildi.
 
Büyük tahribata yol açan depremlerin ardından eyalet başkenti Kumamoto'daki barınaklarda gıda malzemesinin azaldığı ifade edildi. Heyelan nedeniyle yolların kapandığı dağlık bölgelere yardım ulaştırma çabalarına ABD ordusu da destek veriyor.
 
AA
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT