1. HABERLER

  2. HABER

  3. Japonya'da Bilanço Dehşet Verici
Japonyada Bilanço Dehşet Verici

Japonya'da Bilanço Dehşet Verici

Deprem ve tsunaminin vurduğu üllkede bilanço ağırlaşıyor.Sadece Miyagi kentinde ölü sayısının 10 bini geçtiği tahmin edilirken 10 binlerce kişi kayıp.

14 Mart 2011 Pazartesi 22:13A+A-

Japonya'da 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin üzerinden 3 gün geçti. Sadece Miyagi vilayetinde ölü sayısının 10 bini geçtiği tahmin ediliyor. Diğer 2 vilayette de binlerce kişinin hayatını kaybetmiş olabileceği bildiriliyor.

Japonya'nın kuzeydoğu kıyılarında haritayı değiştiren depremde, milyonlarca kişi gıda ve içme suyu sıkıntısı çekiyor.

Otsuçi Kentinde 15 bin Kişiden Haber Alınamıyor

Deprem öncesine kadar Otsuçi, okyanus kenarında, sörf ve yüzme meraklılarının gözdesi, 19 bin nüfuslu bir kasabaydı. Tsunamiden sonra ise koca kasabada sadece bir Budist tapınağı ile bir süpermarket ayakta kalabildi.

Otsuçi gibi çok sayıda kent ve kasaba, 10 metreye varan dev dalgalarca haritadan silindi. 15 bin kişiden haber alınamıyor.

Miyagi'de 2 Bin Ceset Bulundu

Miyagi eyalet polisi, 2 sahilde 2 bin ceset daha bulduklarını açıkladı.

Tsunaminin ardından 450 bin kişi evlerinden oldu. 80 bin kişi de nükleer santrallerin bulunduğu bölgelerden tahliye edildi. Sığınma merkezleri ise ağzına kadar dolu.

Milyonlarca Kişi Susuz ve Elektriksiz

Dondurucu soğukların yaşandığı Japonya'nın kuzey bölgelerinde 2 milyon kişiye elektrik, 1 buçuk milyon kişiye de su verilemiyor.

Ülkenin diğer kesimlerinde de santrallerin çalışmaması yüzünden 3 milyon kişi elektriksiz kaldı. Elektrik alamayan yerler arasında büyük fabrikalar da bulunuyor. Afetzedeler, yiyecek ve su alabilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT