1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Jandarmadan Mahkûm Koğuşunda TV Yasağı
Jandarmadan Mahkûm Koğuşunda TV Yasağı

Jandarmadan Mahkûm Koğuşunda TV Yasağı

Jandarma'nın İstanbul Maltepe'deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde iki mahkûm koğuşunda televizyon izleme yasağı getirdiği ileri sürüldü.

A+A-

Jandarma'nın İstanbul Maltepe'deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde iki mahkûm koğuşunda televizyon izleme yasağı getirdiği ileri sürüldü.

Yasağın sebebi ise tedavi gören bir tutuklunun firar ederken aynı odada kalan diğer tutukluların kaçma olayını jandarma personeline haber vermemesi.

Verem, akciğer kanseri ve astım gibi hastalıkların tedavi edildiği Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde, geçen yıl Harun Günbatmaz (39) isimli tutuklu, sabah saatlerinde yatağının bulunduğu 2. kattan çarşafları birbirine bağlayarak kaçmıştı. Günbatmaz iki gün sonra yakalandı. Kartal Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma hastanede görevli Jandarma personelinin nöbet saatlerinin aşırı olduğu ve personelin kaçan şahısla menfaat ilişkisi bulunmadığı sonucuna varıldı. İddiaya göre İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ve o dönemde Anadolu Yakası Bağlı Birlikler Komutanı olan, halen Giresun İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Çetinbaş, savcılığın bu kararını göz ardı ederek hastanede sorumlu jandarma personeli Uzman Çavuş Engin Altıkulaç'a keyfî olarak 14 gün oda hapsi cezası verdi.

Bununla da yetinmeyen Kurtoğlu ve Çetinbaş'ın, şüpheli Harun Günbatmaz'ın hastaneden kaçışını kapıdaki nöbetçilere haber vermeyen mahkûmlara da keyfî bir ceza verdiği ileri sürüldü. İki mahkûm koğuşundaki televizyonlar, cezalandırma amacıyla depoya kaldırıldı. Yaklaşık bir yıldır iki hasta koğuşunda televizyon bulunmuyor. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'ndeki mahkûm koğuşunda 21 ay yatan Ergenekon davası tutuklu sanığı Mehmet Haberal'a jandarma tarafından sağlanan imkânlar soruşturmaya konu olmuştu. Adalet Bakanlığı müfettişleri Haberal'ın odasında dizüstü bilgisayar, modem, modeme takılı sim kart, cep telefonu ve telsiz bulmuştu.

Erkan Acar / Zaman

HABERE YORUM KAT