1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Jandarma'da Terfileri İçişleri Bakanlığı Yapacak
Jandarma'da Terfileri İçişleri Bakanlığı Yapacak

Jandarma'da Terfileri İçişleri Bakanlığı Yapacak

İçişleri Bakanı Âlâ, jandarma tefilerinin Genelkurmay Başlkanlığı'ndan alınarak İçişleri Bakanlığı'na verildiğini açıkladı. “Jandarma’da orgeneral yoktu, o da ihdas edildi.” diyen Âlâ, bu kuvvetlerin kıyafetinin de değişeceğini belirtti.

A+A-

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, Habertürk televizyonunun sorularını yanıtladı.

Âlâ, Jandarma tefilerinin Genelkurmay Başlkanlığı'ndan alınarak İçişleri Bakanlığı'na verildiğini açıkladı. “Jandarma’da orgeneral yoktu, o da ihdas edildi.” diyen Âlâ, bu kuvvetlerin kıyafetinin de değişeceğini belirtti ve şunları söyledi:

“Jandarma ve Sahil Güvenlik’te generallik, albaylık diğer tüm rütbeler duruyor. Ama hangi rütbeye kimin general, kimin albay olacağına, nasıl terfi edileceği, terfiler ve tayinler Emniyet’te olduğu gibi bakanlıkta olacak. Ben imzalayacağım, başbakanımız imzalayacak ve cumhurbaşkanımız imzalayacak. Üçlü kararnameyle olacak. Bu hesap verebilirliği arttıracak, önceden tedbir alma imkânını arttıracak, kuvvetin bölünmesini sağlayacak”.

Rütbeler Değişecek mi?

Bakan Âlâ, “Rütbeler değişecek mi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Rütbelerde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz. Teğmenden genererale kadar rütbeler var. Jandarma’da orgeneral yoktu, o da ihdas edildi... Jandarma’da tümgeneral, korgeneral, albay, yarbay var. Bunların terfi sistemi Askerî Şura’daydı, aldık; artık İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın kararıyla yapılacak. Genelkurmay dizayn ediyordu, artık İçişleri Bakanlığı yapacak”.

İçişleri Bakanı Âlâ, Jandarma'nın kıyafetlerini de yenileyeceklerini de açıkladı.

Kaynak: Habertürk, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT