Jandarma Cihazların Hesabını Veremedi

18.06.2010 19:25
Jandarma Cihazların Hesabını Veremedi
Jandarma, Şener Eruygun döneminde 1 Milyon 100 bin dolar tutarındaki dinleme cihazı alımlarının cevabını veremiyor. Cihazların fatura ve ithalat belgeleri imha edilmiş...
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Jandarma eski Genel Komutanı Şener Eruygun döneminde "kayıp örtülü ödenekten" alındığı belirtilen 1 milyon 100 bir dolar tutarındaki dinleme cihazlarının Jandarma envanterine kayıtlı olup olmadığını incelemek üzere Başbakanlık Teftiş Kurulu öncülüğünde kurulan komisyon çalışmalarını tamamladı.

Jandarma Genel Komutanlığı'nda teknik techizatı ve envanter kayıtlarını tek tek inceleyen komisyon, cihazların Ergenekon yapılanmasında kullanılmış olma ihtimalini ve gerçekten böyle bir alımın yapılıp yapılmadığını da araştırdı.

Ancak Eruygun döneminde örtülü ödenekten alındığı öne sürülen dinleme cihazlarının envanterde kayıtlı 8 adet internet, 5 adet GSM takip cihazı arasında olup olmadığı saptanamadı.

Jandarma'dan müfettişlere verilen yanıtta, İngiltere'den satın alınan Rus malı cihazlara ait fatura ve ithalat belgelerinin imha edildiği belirtildi. Jandarma'nın ithalat belgelerini ve faturayı imha etmesinin, mevzuata aykırı olduğu belirtilirken, Ergenekon savcılığı, soruşturmayı derinleştirdi ve Jandarma'nın bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişlerinin de soruşturmayı sürdürmelerini istedi.

Kaynak: Habertürk
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim