1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Jan Dost: PYD Esed'in Sopası Oldu!
Jan Dost: PYD Esedin Sopası Oldu!

Jan Dost: PYD Esed'in Sopası Oldu!

Suriyeli meşhur Kürt yazar-şair Jan Dost, Esed rejiminin sopası olarak nitelediği örgütün bölge halkına yaptığı zulmün rejiminkini dahi aştığını söylüyor.

A+A-

Ünlü Suriyeli Kürt yazar ve şair Jan Dost, ülkesinde büyük bir dram yaşandığını söyledi. On binlerce Kürdün ülkeden göç ettiğini belirten Dost, PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin de buradaki Kürtlerin yaşadığı acıların sorumlularından olduğunu söyledi. “PYD, Şam rejiminin sopasıdır. Kürt gençlerinin oluşturduğu hareketleri bu sopayla yok etti. Kürtler, PYD’den çektiğini Esed rejiminden çekmedi.” dedi.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Dost, Suriye’deki Kürtlerin PYD’den razı olmadığını ve bu örgütü desteklemediğini dile getirerek, halkın bugün PYD ve onun siyasetinden kaçarak Irak Kürdistan’ına sığındığını söyledi. Nakşi Şeyhi Ahmed Haznevi’nin halifesi Şeyh Salih’in torunu olan Jan Dost, “Böyle devam ederse Kürt bölgesinde kimse kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Suriye’deki Kürtlerin diğer toplumlar gibi rejimden büyük zulüm gördüğünü anlatan Dost, yıllar boyunca bütün haklardan yoksun olduklarını vurguladı. Kendi dillerinde okuma-yazmanın yasak olduğunu, yüz binlerce Kürdün bir kimliğe bile sahip olmadığını kaydeden Dost, Suriye’de rejime karşı olaylar başladığı zaman Kürtlerin muhalefetle birlikte hareket ettiğini kaydetti. Kürt gençlerinin, Baas’ın yıkılması için mitingler düzenlediğine dikkat çeken Dost, bir süre sonra ise bunların aksine rejimle birlikte hareket eden PYD’nin sahneye çıktığını söyledi.

PYD’nin, Şam rejiminin kuvvetli desteğiyle bölgeye yerleştiğini ifade eden Dost, sözlerini şöyle sürdürdü: “PYD yüzünden Kürtler rejim karşıtlığından uzaklaştırıldı. Baas rejimine karşı oluşan Kürt gençlik hareketleri yok edildi. Kaçırdığı Kürtlere işkence yaptılar. Baas’ın sopasını eline almışlar, Kürt siyasi hareketlerini kurutuyorlar, yok ediyorlar. Kimse, özgürlük beklentisiyle ‘Allah’ım Özgür Suriye Ordusu’na yardım et’ diye bağırdığı için gençleri öldüremez, kaçıramaz. Bunu yapanlar ancak istihbarat görevlileri olur, Kürt olmaz.”

Islahhaber

HABERE YORUM KAT

2 Yorum