Jakob Engel-Schmidt: "İsrail Apartheid'ini Durdurun"

06.04.2014 19:12
Jakob Engel-Schmidt: "İsrail Apartheid'ini Durdurun"
Engel-Schmidt, Batı Şeria gezisinin ardından Danimarka'ya döndükten sonra izlenimlerini Danimarka'nın önde gelen gazetelerinden Politiken'e "İsrail apartheid'ini durdurun" başlığıyla yazdı.

Engel-Schmidt, 5 günlük Batı Şeria gezisinin ardından Danimarka'ya döndükten sonra izlenimlerini Danimarka'nın önde gelen gazetelerinden Politiken'e "İsrail apartheid'ini durdurun" başlığıyla yazdı.

Yazı üzerine başlayan tartışma sonrasında konuşan Jakob Engel-Schmidt, Batı Şeria'da gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyemeyerek "Batı Kudüs, Beytüllahim ve diğer yerlerde gezerken, modern ve demokratik bir ülke olan İsrail'de, bazı otobüslerin sadece İsraillilere ayrılması ve Filistinlilerin bunlara binememesi tuhaf bir durum oluşturdu" dedi.

Danimarkalı milletvekili, İsrail'de çalışan 4 bin Filistinlinin her gün 4 saat boyunca İsrail'e geçmeyi beklemesi sorununa da değindi ve "Bizim müttefik olarak kabul ettiğimiz bir ülkenin, askeri olarak kontrol altında tuttuğu bölgedeki insanlara bu şekilde kötü davranması can sıkıcı ve çok büyük şanssızlık" ifadelerini kullandı.

İsrail'in bir müttefiki olarak bu ülkeden beklentilerini daha cesurca söylemeleri gerektiğini vurgulayan Jakob Engel-Schmidt, partisinin İsrail konusundaki eleştirileri anlayışla karşılamadığının kendisine hatırlatılması üzerine ise 5 gün açıklamalarının 5 gün boyunca gördükleri ve yaşadıklarına dayandığının düşünülerek kabul görmesini umduğunu ve parti içinde konuyla ilgili tartışma başlatmak istediğini dile getirdi.

Öte yandan Jakob Engel-Scmidt'in İsrail'e eleştirisi parti içinde hoş karşılanmadı. Venstre'nin politik sözcüsü Inger Stöjberg, Güney Afrika ile İsrail'in birbirine benzetilemeyeceğini ve İsrail'in Filistinlilere davranışını anlatmak için "apartheid" kelimesinin kullanılamayacağını söyledi. Stöjberg, Engel-Scmidt'in açıklamalarının partinin görüşü olmadığını da belirtti.

Bunun üzerine bir açıklama yapan Jakob Engel-Scmidt, İsrail'in yaptıkları için seçtiği kelimenin, oluşturmak istediği tartışmanın önüne geçmesine üzüldüğünü belirterek "Seçtiğim kelimenin aslında oluşturmak istediğim tartışmayı bloke etmesinden dolayı biraz üzgünüm ama verdiğim örneklerin de arkasındayım" şeklinde konuştu.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim