1. HABERLER

  2. HABER

  3. İzmir'deki "Paralel Yapı" Operasyonunda 10 Tutuklama
İzmir'deki "Paralel Yapı" Operasyonunda 10 Tutuklama

İzmir'deki "Paralel Yapı" Operasyonunda 10 Tutuklama

İzmir'de, “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması”na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 26 şüpheliden 10'u tutuklandı.

A+A-

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından önceki gün sabah saatlerinde adliyeye götürülen 26 şüpheli, işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi.

İzmir Adliyesi’nin sosyal tesislerinde bulunan ve duruşma salonu hâline getirilen konferans salonuna alınan şüphelilerin Sulh Ceza Hâkimliği’ndeki ifade verme işlemi sabahın erken saatlerinde tamamlandı.

Şüpheli İfadelerinin tamamlanmasının ardından ara veren 3. Sulh Ceza Hâkimi Alev Sönmez, zanlıları ve avukatlarını duruşma salonuna dâvet ederek kararı açıkladı.

İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba ile Melih G, İlker B, Kazım E, İbrahim Ç, Yusuf T, Servet K, Erhan C, Ali K. ve Ömer A. tutuklandı.

Zanlılardan H. T. adlî kontrol şartıyla olmak üzere diğer 16 şüpheli ise serbest bırakıldı.

Bu arada önceki gün akşam mahkemeye sevk edilen zanlılardan bir holdingin çalışanı olduğu öğrenilen M. E. rahatsızlanınca polis nezaretinde hastaneye götürüldü. Hastanede bir süre müşahede altında tutulan M. E. daha sonra duruşma salonuna getirildi.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen “FETÖ/PDY” soruşturması kapsamında düzenlenen “himmet” operasyonunda 57 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Operasyon kapsamında 15 şüpheli işlemlerinin ardından emniyetten salıverilirken, 26 kişi ile dosya üzerinden bir kişi adliyeye sevk edilmişti. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na sonradan gelerek teslim olan C. K. ile A. D, savcılıktaki ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılırken diğer 26 kişi tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilmişti.

“Örgütün kasası” konumunda olduğu ileri sürülen Ö. K'den 24 Temmuz'da düzenlenen operasyonda elde edilen delilerin, devamı niteliğindeki bu operasyona da dayanak oluşturduğu belirtilmişti.

“FETÖ/PDY”ye ait önemli bilgilerin yer aldığı 24 Temmuz tarihli operasyonda örgütün 15 yıllık arşivin ele geçirildiği ifade edilmiş, evinde yapılan aramada bazı dijital verilerine el konulan ve “örgüt”ün Ege Bölgesi sorumlusu olduğu iddia edilen Bekir B'nin ise bir süre önce yurt dışına kaçtığı ileri sürülmüştü.

AA

HABERE YORUM KAT