1. HABERLER

  2. HABER

  3. İzmir'de "Paralel Yapı" Operasyonu: 8 Gözaltı
İzmir'de "Paralel Yapı" Operasyonu: 8 Gözaltı

İzmir'de "Paralel Yapı" Operasyonu: 8 Gözaltı

İzmir'de, 29 eğitim kurumuna ''Paralel Devlet Yapılanması'' soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda 8 kişi gözaltına alındı.

A+A-

İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla, "terör örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etmek", "resmî belgeyi bozmak, resmî belgede sahtecilik" iddialarıyla, il genelindeki bazı özel okullarda bu sabah arama başlattı.

8 Kişi Malî Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne Götürüldü

"Terör örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etmek", "resmî belgeyi bozmak, resmî belgede sahtecilik" suçlamalarıyla gözaltına alınan ve eğitim kurumlarında yönetici konumunda oldukları öğrenilen 8 kişinin, Malî Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğü kaydedildi.

"Sahte belge düzenledikleri", "örgüte maddî kazanç sağladıkları" ve "eleman kazandırdıkları" öne sürülen şüphelilerin, "gerekli izin olmadan okullarda tadilat yaptıkları ve buna uygun olarak sahte yangın ruhsatı düzenledikleri, böylelikle öğrencilerin hayatlarını da tehlikeye attıkları" iddia edildi.

Öte yandan arama yapılan eğitim kurumlarından birinde, yurtdışına çıkmadan önce Fetullah Gülen tarafından daha sonra da örgütün Ege bölge sorumlusu olduğu belirtilen Bekir Baz tarafından kullanıldığı bildirilen bir odanın bulunduğu, burada da inceleme yapıldığı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum