1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. İzmir Merkezli 10 İlde "Paralel Yapı" Operasyonu: 27 Gözaltı
İzmir Merkezli 10 İlde "Paralel Yapı" Operasyonu: 27 Gözaltı

İzmir Merkezli 10 İlde "Paralel Yapı" Operasyonu: 27 Gözaltı

“Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik İzmir merkezli 10 ilde başlatılan operasyonda, aralarında emniyet mensuplarının da bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.

A+A-

İzmir Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan Sorumlu Başsavcı Vekili Okan Bato'nun yürüttüğü “Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik soruşturma kapsamında, “FETÖ/PDY üyesi oldukları, örgüt adına faaliyetler yürüttükleri, soruşturmayı yönlendirme adına deliller uydurdukları” iddiasıyla aralarında bazı emniyet mensuplarının da bulunduğu 27 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Talimat üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 10 ilde eş zamanlı başlatılan operasyonda 27 kişiye yönelik gözaltı işlemi uygulandığı belirtildi.

“Emniyet Görevlilerini İtibarsızlaştırmak İstediler” İddiası

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, aralarında üst düzey emniyet mensuplarının da bulunduğu bazı kişilerin “Paralel Devlet Yapılanması”nın talimatları doğrultusunda “bazı emniyet görevlilerinin itibarsızlaştırılması ve haklarında adlî, idarî soruşturma başlatılması amacıyla delil uydurdukları” iddiaları üzerine inceleme başlatıldığı kaydedildi.

İnceleme sonrası, iddialara ve “Paralel Devlet Yapılanması”nın amaçları doğrultusunda faaliyetler yürütüldüğüne dair ciddi bulgular elde edildiği vurgulanan açıklamada, Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan bu kapsamda verilen talimat üzerine İzmir merkezli 10 ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildiği ve 27 “şüpheli” hakkında gözaltı işlemi uygulandığı bildirildi.

AA

HABERE YORUM KAT