1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'İyi Çocuklar'ı Sivil Mahkemede Yargılanacak
İyi Çocukları Sivil Mahkemede Yargılanacak

'İyi Çocuklar'ı Sivil Mahkemede Yargılanacak

Kamuoyunda 'Şemdinli Davası' olarak bilinen ve askeri mahkemede süren davanın sivil mahkemede sürdürülmesine hükmedildi.

18 Şubat 2011 Cuma 16:44A+A-

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 2005'te meydana gelen olaylarla ilgili olarak sanıklar daha önce sivil mahkemede yargılanmış ve toplam 39 yıl beş ay 10'ar gün hapisle cezalandırılmıştı.

Sanıkların başvurusu üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi görevsizlik kararı verdi ve dosyayı terör, örgüt ve devletin birliğini bozmaya yönelik eylem davalarına bakan 9. Daire'ye gönderdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararı eksik soruşturma gerekçesiyle bozdu. Sanıkların eylemini "terörle mücadele görevleri kapsamında" gören mahkeme, yargılamanın askeri mahkemede yapılmasını istedi.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı askeri mahkemeye göndermeyince hâkim hakkında inceleme başlatıldı.

14 Aralık 2007 tarihinde, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmalarında, tutuklu astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş tahliye edildi.


OLAYLAR NASIL BAŞLADI?

Şemdinli'de eski PKK'lı Seferi Yılmaz'a ait kitapçı bombalanmış, bir kişi ölmüş, bombayı attığı öne sürülen bir kişinin sığındığı otomobil halk tarafından durdurulmuş ve içindeki üç kişi tartaklanarak polise teslim edilmişti.

Zanlılar güvenlik güçlerine mensup olduklarını iddia etmiş ve bu üç kişinin serbest bırakıldığı iddiası üzerine Şemdinli halkı sokaklara dökülmüş ve polis noktası ateşe verilmişti.

Otomobilde keşif yapan savcı ve CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın üzerine de ateş açılmış, bir kişi de burada ölmüştü.

BÜYÜKANIT'IN ADI NASIL KARIŞTI?

Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, Dönemin kara Kuvvetleri Komutanı, müstakbel Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı, Sanık astsubaylardan Ali Kaya için, 'Tanırım, iyi çocuktur' sözleriyle adli yargıyı etkilemeye teşebbüs. Diyarbakır'da 7. Kolordu'da görev yaptığı dönemle ilgili olmak üzere, suç işlemek için örgüt kurmak, sahte belge düzenlemek ve görevi kötüye kullanmakla suçladı.

FERHAT SARIKAYA MESLEKTEN MEN EDİLDİ

Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 20 Nisan 2006 tarihli kararıyla, "mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü" gerekçesiyle ihraç edildi. Şimdilerde Ergenekon davası sanığı olarak tutuklu bulunan Büyük Hukukçular Birliği başkanı Kemal Kerinçsiz ise Sarıkaya hakkında "görevi kötüye kullanmak", "gizliliğin ihlali", "orduyu aşağılama" ve "devletin birliğini bozmak" suçlarından soruşturma yapılması istemiyle Adalet Bakanlığı'na başvurdu fakat ret yanıtı aldı.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT