1. HABERLER

  2. HABER

  3. İÜ Avcılar Kampusunda Başörtüsü Zulmü Sürüyor!
İÜ Avcılar Kampusunda Başörtüsü Zulmü Sürüyor!

İÜ Avcılar Kampusunda Başörtüsü Zulmü Sürüyor!

İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar kampusunda başörtüsü yasağının bazı işgüzar öğretim görevlileri tarafından kısmi olarak sürdürüldüğü öğrenildi.

20 Ocak 2011 Perşembe 10:34A+A-

İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampusu Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü birinci sınıfa devam eden başörtülü öğrenciler mevcut derslerinden fizikokimya dersine giren Yar. Doç. Dr. Gönül Keçeli'nin yasakçı tutumuyla karşılaşıyorlar. Başörtüyle derse girilmasi karşısında yasakçı tavır takınan Keçeli'nin derslerine bazı öğrenciler ancak başlarını açarak girebiliyorlar.

Başörtüsünün, YÖK'ün genelgesinden sonra özellikle İstanbul Üniversitesi olmak üzere birçok yüksek öğrenim kurumunda serbest bırakılmasına rağmen Gönül Keçeli, bu uygulamayı sürdürmekte ısrar ediyor. Öğrencilerin derse girmeme durumunda sınıf tekrarı yapacakları muhtemel olan derste Yar. Doç. Dr. Keçeli başörtüsüyle girmek isteyen öğrencileri tutanak tutmakla tehdit ediyor.

Ayrıca öğrencilerin söylediğine göre Keçeli'nin girdiği fizikokimya dersi dışında fakülte ve kampus genelinde bazı öğretim görevlileri de girdikleri derslerde aynı yasağı uygulamakta ısrar ediyorlar. Yetkili makamların bu konuda öğrencilere yeterli desteği sağlamamaları ve üniversite içerisinde tüm öğretim elemanlarının dokunulmaz bir statüde olması, öğrenciyi tutanak ve dilekçe konusunda çekingen hale getiriyor.

Yasak yüzünden mağdur olan binlerce öğrenci düşünüldüğüne yasağı sürdürmekten yana olan öğretim görevlilerine herhangi bir yaptırım uygulanmaması ya da uygulanamaması bu tip işgüzarların despot tutumlarına zemin hazırlıyor.

Danıştay'ın ALES'e başörtüsünün yasaklanması ile ilgili verdiği karar da bu zihniyetteki öğretim görevlilerine moral ve destek verecek gibi görünüyor.

GÖKHAN ERGÖÇÜN / HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum