1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. İTÜ, Başı Açık Fotoğraf Talebinden Vazgeçti
İTÜ, Başı Açık Fotoğraf Talebinden Vazgeçti

İTÜ, Başı Açık Fotoğraf Talebinden Vazgeçti

İTÜ, yatay geçişte kayıt için şart koştuğu bayanlar için başı açık, erkekler için sakalsız fotoğraf dayatmasını kaldırdı.

15 Eylül 2011 Perşembe 10:40A+A-

"İşgüzar Üniversiteler Yasakta Diretiyor!" başlığıyla dün yayınladığımız haberden sonra İTÜ, yatay geçiş için istediği başı açık fotoğraf ibaresini kaldırdı.

Dünkü haberimizde şu ifadelere yer vermiştik:

YÖK’ün yasağın tamamen kalktığı uyarılarına rağmen kimi işgüzar üniversiteler bazı alanlarda yasağı uygulama niyetinde.

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ ve Ankara Üniversitesi’nde kayıt başörtüsüz fotoğrafların istendiğine yönelik basına yansıyan haberlerden sonra YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, böyle bir talebin söz konusu olamayacağını ve yasağın tamamen kalktığını ifade etmişti.

Ancak bazı üniversiteler yasakçı kimliklerini tam olarak törpüleyememiş olacak ki, hiç olmazsa kimi görünür olmayan alanlarda yasağı uygulama azmindeler. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yatay Geçiş kayıtlarıyla ilgili yapılan duyuru bunu göstermekte.

İTÜ üniversite dışı yatay geçişlerde kız öğrencilerden başı ve boynu açık resim istediğini duyururken; erkeklerden sakalsız fotoğraf istedi. Yatay geçiş için İTÜ’ye başvuracak öğrencileri bu yasakçı uygulama karşılayacak.

“İTÜ Dışı Yatay Geçiş Kayıt İçin İstenilen Belgeler” başlığı altında İTÜ’nün resmi sitesinde yapılan duyurudaki ilgili madde aynen şöyle:

4 adet 4,5x6 cm boyutlu vesikalık fotoğraf. (Fotoğraflar son 6 ay içinde, önden, başı ve boynu açık, sakalsız, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.)http://www.sis.itu.edu.tr/tr/duyuru/duyuru_detay.php?id=107

YÖK’ün açıklamalarına ve yasağı sürdürenlere yönelik yaptırım uygulayacağına dair uyarılarına rağmen işgüzar kimi üniversitelerin yasağı sürdürme konusundaki azimlerini boşa çıkartmak için konuyla ilgili duyarlı olunması ve tepki gösterilmesi gerekmektedir. Keyfi ve hukuk dışı bu uygulamayla ister İTÜ isterse başka bir üniversitede karşılaşan başörtülü ya da sakallı öğrencilerin konuyu gündemleştirmeleri ve başta YÖK olmak üzere ilgili birimlere başvurmaları gerekmektedir.

***

UYGULAMADAN VAZGEÇİLDİ

Bugün İTÜ yönetimi verdiğimiz linkte yer alan başı ve boynu açık, sakalsız fotoğraf talebinden vazgeçti. İstenen evraklarda fotoğrafla ilgili sadece fotoğrafın boyutlarıyla ilgili ayrıntılara yer verildi.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum