1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsviçre'nin de Gözü Mültecilerin Parasında!
İsviçre'nin de Gözü Mültecilerin Parasında!

İsviçre'nin de Gözü Mültecilerin Parasında!

Avrupa ülkelerinde mülteci akınını durdurmak amacıyla yasalar giderek sertleşirken, Danimarka’nın ardından İsviçre de mültecilerin parasına el koymak için harekete geçti.

A+A-

Danimarka’da ülkelerindeki çatışmalardan kaçan mültecilerin paralarına ve değerli eşyalarına el konmasını öngören tasarı tartışma yaratırken, İsviçre daha hızlı davranarak uygulamayı hayata geçirdi.

İsviçre televizyonu SRF'nin haberine göre, İsviçre'ye giriş yapan mültecilerden 1000 franktan fazla para ve değerli eşyalarını teslim etmeleri istendi.

İsviçreli yetkilerin Suriyeli bir mülteciye, üzerindeki fazla paraları teslim etmesinin ardından makbuz verdiği belirtildi.

İnsan hakları ve yardım kuruluşları olaya tepki gösterirken, İsviçre Göçmen Bürosu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, başvurular değerlendirilirken yasaların mültecilerden mümkünse maddî katkıda bulunmalarını öngördüğünü ifade etti. Açıklamada ayrıca gönüllü olarak 7 ay içinde İsviçre'den ayrılan bir mültecinin parasını geri alabileceği belirtildi. Uygulamanın mültecilerin ülkedeki masraflarının karşılanması için gerekli olduğunu savunan yetkililer, ayrıca mültecilerin gelecekte ülkede kazandığı paranın yüzde 10’unu da vergi olarak alacak.

“Nazi Almanyasından Farksız”

Öte yandan İsviçre'de mülteci şartlarını karşılamayan kişilerin ülkeye girişinin engellenmesini öngören yeni yasayla ilgili referandum süreci, “aşırı sağcı” SVP partisinin topladığı imzaları komisyona sunmasıyla resmî olarak başladı.

Danimarka'da da, ülkeye gelen mültecilerin 10 bin Danimarka kronundan (4 bin 440 TL) fazla para ve manevî önemi olmayan değerli eşyalarına el konulmasını öngören yasa teklifi tepkilere neden olmuştu. Ülkedeki birçok milletvekilinin desteklediği yasa teklifinin 23 Ocak’ta mecliste oylanması beklenirken, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği uygulamayı Nazi Almanyası yasalarına benzetmişti.

Sputnik News

HABERE YORUM KAT