1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İstifa Eden İki Bakanın İstifası Kabul Edilmedi
İstifa Eden İki Bakanın İstifası Kabul Edilmedi

İstifa Eden İki Bakanın İstifası Kabul Edilmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brüksel saldırganlarından birinin geçen yıl teslim edildiğini açıklamasının ardından, iki bakan istifa etti. Fakat istifalar kabul edilmedi.

A+A-

Belçika'da 2 bakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brüksel saldırganlarından birisini geçen yıl teslim ettiklerini açıklamasının ardından Başbakan Michel'e istifasını sundu. İstifa talepleri Charles Michel tarafından kabul edilmedi.

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens ve İçişleri Bakanı Jan Jambon, Brüksel saldırılarının sorumlularından İbrahim el Bakraoui'nin durumuna ilişkin Türkiye'nin daha önce Belçika'yı uyarması ancak Belçika makamlarının takibini yapmaması üzerine istifasını sundu.

Ancak 2 bakanın istifası Başbakan Charles Michel tarafından kabul edilmedi.

Belçika basınına konuşan Adalet Bakanı Geens, kendisinin ve İçişleri Bakanı Jambon'un el Bakraoui'ye ilişkin konuya dair istifasını sunduğunu ancak Başbakan kabul etmediği için görevlerine devam edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki saldırılara ilişkin, "Brüksel'de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015'te Gaziantep'te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir. Sınır dışı işlemini 14 Temmuz 2015'te notayla Belçika Büyükelçiliğine iletmişiz. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir. Hatta burada Hollanda da söz konusudur. Kendi isteği üzerine, Hollanda'ya da iade etmişiz. Nota ile oraya da bildirilmiştir. Ülkemizin hassasiyeti bakımından da bunu özellikle ifade ediyorum" açıklamasında bulunmuştu.

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, Türkiye'nin sınır dışı ettiği Brüksel'deki saldırıyı gerçekleştirenlerden İbrahim el Bakraoui'nin o dönem “terör bağlantısı”nın bilinmediğini söylemişti. 

HABERE YORUM KAT