1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşte Gazze'de Ateşkesin Detayları... (VİDEO)
İşte Gazzede Ateşkesin Detayları... (VİDEO)

İşte Gazze'de Ateşkesin Detayları... (VİDEO)

İsrail ve Filistinli gruplar arasında kabul edilen ateşkesin detayları açıklandı. İşte ayrıntılar...

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından dağıtılan anlaşma metnine göre İsrail, Gazze Şeridi'ne yönelik kara, deniz ve hava saldırılarına son verecek, suikastları durduracak. Tüm Filistinli gruplar da roket saldırıları ve sınır bölgesindeki eylemlere son verecek.

Ateşkesin üzerinden 24 saat geçtikten sonra sınır kapılarının açılması, malların ve insanların sınırlardan serbestçe geçmeleri, sınır bölgelerindeki insanların hedef almaktan kaçınılması ve bunların uygulanmasına ilişkin prosedürler ele alınmaya başlanacak.

Taraflar ateşkes şartlarına uyacaklarına dair Mısır'a karşı sorumlu olacak. Ateşkes ihlali durumunda, taraflar devreye girmesi için Mısır'a bilgi verecek.

Direniş Liderleri Kahire'de

Hamas lideri Halid Meşal ve İslami Cihad lideri Ramazan Şallah Kahire'de basın toplantısı yapıyor. Halid Meşal, çıkarılacak dersin Filistin halkının yegâne tercihinin direniş olduğunu söyledi. Meşal, "Başımız dik, zafer kazandık." dedi.

Meşal ve Şallah'ın konuşmaları için tıklayınız...

gaza-gazze-zafer01.jpg

Ve Gazze Bayram Yeri...

Ateşkesin ardından Gazze halkı sokaklara aktı. Halk, kutlama yapıyor.

Göstericiler, ''El-Kassam, Gazze'den sana selam'', ''Heniye, Gazze'den sana selam'', ''Hamas, Fetih ve halk için birlik'', ''Gazze, zafer kazandı'' sloganları attı. Tekbir sesleri yükselen camilerde halk, ateşkes kutlamalarına katılmaya davet edildi. 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum