1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İşte Esed'in Medya Faresi Her Yerde...
İşte Esedin Medya Faresi Her Yerde...

İşte Esed'in Medya Faresi Her Yerde...

Suriye'de iki yıldır hemen her gösteri, toplantı, hatta vaazda devlet televizyonunda görünen veya görüşlerine başvurulan adamın Esed'in 'ekran ajanı' olduğu anlaşıldı.

A+A-

Suriye'de iki yıldır hemen her gösteri, toplantı, hatta vaazda devlet televizyonunda görünen veya görüşlerine başvurulan adamın Esed'in 'ekran ajanı' olduğu anlaşıldı. Son olarak başkent Şam'da 58 kişinin öldüğü saldırıdan sonra görgü tanığıymış gibi mikrofonlara konuşan medya faresi, Türkiye'ye kin kustu.

İç savaşın pençesindeki Suriye'de Beşşar Esed'in görevli 'ekran ajanı' deşifre oldu. Son olarak önceki gün Şam'da iktidardaki Baas Partisi'nin merkezine düzenlenen ve 58 kişinin ölümüne, 200 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırının ardından sıradan bir vatandaşmış gibi yine mikrofonlara konuşan bu adam, Türkiye'ye ve ABD'nin 'terör 'listesinde yer alan Nusra Cephesi'indeki direnişçilere saldırdı.

Muhaliflerin 'Esed'in medya faresi' diye nitelediği adam, sanki patlamanın tanığıymış havasında öfkeli bir sesle, 'Niye Suriye halkı? Bunun sorumlusu Nusra Cephesi'dir. Tekfiri gruplardır. Türkiye ve Suudi Arabistan'ın silahlandırdığı Vahhabi teröristlerdir' diye konuştu.

AYNI ADAM FARKLI MİZANSEN

Belli bir mizansen içinde hep ekranlara çıkan 'Esed'in medya faresi'ni ilk tespit eden kişi ise Suriyeli muhalif yazar Rime Allaf oldu. Allaf dün geçtiği tweet'te, Esed'in görgü tanığı olarak her toplantı ve kalabalıkta görünen bu adamın son iki yılda tam 18 kez devlet televizyonunun mikrofonlarına konuştuğunu veya Esed'i savunan konuşmacıların hemen yanı başında dikildiğini tespit etti.

Muhalifler dün Esed'in ekran ajanının son iki yılda tespit ettikleri konuşmalarının küçük bir video klibini sosyal paylaşım sitesine gönderdi.

Video'da medya faresinin meydan, cadde, miting alanı, karşılama töreni, okul, seminer, vaaz ve namaz gibi hemen her ortamda ve kalabalıkta göründüğü ve coğu kez de fırsat bulup kameralara konuştuğu görülüyor.

'Aklı Tahran verdi'

Temmuz 2012'de Esed yanlısı bir gösteriyi çeken iki devlet televizyonu da Esed'in medya faresini çekmeyi ihmal etmemişti. Adamın deşifre olmasından sonra batı basını, Esed'in bu taktiği İran'dan aldığını savundu. New York Times gazetesi, 2009'daki İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Mahmud Ahmedinejad'ın kendine yakın kişileri gösteri yapan muhaliflerin karşısına ve ekranlara çıkardığına değindi. Gazete, 'Gerçi Suriye'de kimin bu adamla sürekli konuşulmasına izin verdiğini şimdilik anlamak zor. Ancak videoya bakınca İran'ın Suriye'ye televizyondan muhaliflere yönelik nasıl bombardıman yapılacağını öğrettiği net şekilde anlaşılıyor' diye yazdı.

YENİ ŞAFAK

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum