1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. İşte Esed'in Kara Propagandasının Arka Planı
İşte Esedin Kara Propagandasının Arka Planı

İşte Esed'in Kara Propagandasının Arka Planı

Hakan Albayrak, Yeni Şafak'taki köşesinde İHH yetkilisi Osman Atalay'ın Baas rejiminin kara propagandasına ilişkin yorumuna yer verdi.

24 Eylül 2011 Cumartesi 14:55A+A-

Hakan Albayrak, Yeni Şafak'taki köşesinde Osman Atalay'ın Baas rejiminin "Antakya'daki kamplarda Suriyeli kadınlara tecavüz edildi" şeklindeki propagandalarıyla ilgili yorumuna yer verdi. İşte Albayrak'ın köşesindeki ilgili bölüm:

ESED'İN KARA PROPAGANDASI

Hakan Albayrak / Yeni Şafak

Türkiye'nin Arap sokaklarındaki itibarını sindiremeyen bazı çevreler "Türk devleti Suriyeli mültecilere ihanet ediyor, Yarbay Hamuş 9 PKK'lı karşılığında Baas rejimine iade edildi" diye tezvirat yapıyor, Baas rejiminin resmi haber ajansı SANA da "Antakya'daki kamplarda Suriyeli kadınlara tecavüz edildi" gibi iğrenç hikâyeler yayıyor.

Başbakan Erdoğan'ın "kara propaganda" olarak nitelediği bu 'haberlerin' arka planına ışık tutmasını rica ettiğim İHH yetkilisi Osman Atalay şunları anlattı:

"Suriye yönetimi haziran ayında Türkiye topraklarına gelmek zorunda kalan Suriyeli vatandaşların mülteci konumuna düşmelerini kendisine yediremedi, bundan sürekli rahatsız oldu.

Haziran ayından beri Antakya'da bulunan kamplar ile ilgili Suriye yönetimi ve Türkiye'de Beşşar Esad'a destek veren bazı görüşler ve çevreler kamp ile ilgili olumsuz düşünce ve haberler üretiyordu.

Antakya'daki kamplarda insani yardım dağıtımı gerçekleştiren İHH olarak gözlemlerimiz bu olayın hayal ürünü ve belden aşağı tamamen profesyonel bir Suriye istihbarat çalışması olduğudur.

Kamplara gelen insanların istihbarat süzgecinden geçecek hali yoktu. Dağlardan, tepelerden can havli ile gelen insanların çoğunun kimliği ve evrakı yoktu.

Kamp ilk günler 15 000 insanın akınına uğradı. Gelenlerin içinde kadın erkek çok sayıda Suriye muhaberat örgütüne mensup insanlar vardı, bunu ayırmak çok zordu, zaten güvenlik sebebi ile kampa hiçbir yabancı ziyaretçi sokulmadı.

Kamp ilk günlerden itibaren Suriye istihbaratının iç kontrolüne geçti, ilk günlerde bin kişilik guruplar halinde Suriye'ye geri dönüş kararı alındı. Ardından kampta sürekli protesto ve huzursuzluk gösterileri iç kavgalar çıkarılmaya çalışıldı.

Suriye-Türkiye ilişkilerinin soğuması sonucunda, bu kez kamplarda esrar uyuşturucu ve fuhuş vakalarının yaşandığı haberleri çıkarıldı. Bu haberler tamamen Suriye istihbaratının organize haberleridir.

Kampta kalan insanlara Türkiye'de bulunan akrabaları ile sürekli telefon ve ziyaretçi olarak görüşme imkanları sağlanmıştır.

Özellikle tüm şikayetler istekler dikkate alınmıştır.

Burada tek sorun Suriye istihbaratı ve Türkiye'de Suriye yönetiminin yanında olan fikir-kanaat sahibi kurum ve kişilerin bu propagandaya ortak olmaları.

Bu çok çirkin ve hayal ürünü karalama kampanyası istihbarat devleti olan Baas yönetiminin başvurduğu basit bir propaganda savaşının sadece bilinen bir yüzüdür.

Türkiye'de bulunan, Şam yönetimine sıcak bakan fikir sahibi kuruluş ve kişiler de bu kara propagandanın değirmenine su taşımaktadırlar.

Türkiye'nin Suriye'ye silah sevkiyatı yapılmasını önleyici karar alması, hava sahasını askeri sevkiyata kapatması ve ardından yeni yaptırım kararlarının gelebileceğini açıklaması üzerine bu tür kara propagandaların Suriye tarafından daha da sıklaşacağını normal karşılamak gerekir.

6 aydır Suriye yönetiminin tüm dünyayı kara propaganda ile oyaladığını unutmayalım...
"

 

HABERE YORUM KAT