İstanbul’da Uluslararası Azerbaycan Toplantısı

05.03.2011 14:16
İstanbul’da Uluslararası Azerbaycan Toplantısı
Azerbaycan’da İslami değerlere yönelik baskıların ve başörtüsü yasağının ele alınacağı uluslararası bir toplantı yapılıyor. Toplantı yarın 14.00’te İstanbul’da.

Azerbaycan'da İslami değerlere yönelik saldırı ve ihanetler, camilerin yıkılmak istenmesi hicabın okullarda yasaklanması ve başörtüsü yasağına karşı çıkanların tutuklanıp hapishanelere konulmasına uluslararası tepkiler yükseliyor.

Merkezi Londra'da bulunan İslami İnsan Hakları Komisyonu'nun öncülüğünde İstanbul'da 6 Mart tarihinde düzenlenecek olan toplantıya Azerbaycan, Rusya, Ukrayna, İngiltere, Malezya, Amerika, Güney Afrika, İran, Kanada, Dağıstan, Gürcistan'dan insan hakları savunucuları katılıyor.

Toplantıya ayrıca Türkiye'deki siyasi parti temsilcileri, insan hakları kuruluşları, sivil toplum örgütleri de katılacak.

Toplantıda Azerbaycan'da İslami değerlere yönelik baskı ve saldırıların, başörtüsü yasağının ele alınacağı ve hicab yasağına gösterdiği tepkilerden dolayı tutuklanarak cezaevine konulan İslam Partisi Başkanı Dr. Mövsüm Samedov, İslam alimi Zülfikar Mikayilze'nin de aralarında olduğu 19 tutuklunun özgürlüğü için ortak bir deklarasyon yayınlanacağı ve uluslararası tüm platformlarda bu konuların takipçisi olunacağı belirtildi.

6 Mart Pazar günü 14.00'te başlayacak toplantı Akgün Otel'de yapılacak. Toplantı internet üzerinden yayın yapan Kudüs TV tarafından canlı verilecek.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim