1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstanbul'da Şiddetli Yağış Trafiği Kilitledi
İstanbul'da Şiddetli Yağış Trafiği Kilitledi

İstanbul'da Şiddetli Yağış Trafiği Kilitledi

İstanbul'da birçok ilçede şiddetli yağmurlar etkili olurken Maltepe'de bir binada yıldırım isabet etmesi sonucu yangın çıktı.

A+A-

İstanbul'da sabah erken saatlerde başlayan şiddetli yağış bir çok ilçede etkili oldu. 

Yağıştan dolayı yayalar ve sürücüler zor anlar yaşadı. Maltepe sahil yolunda kavşaklarda ve yol kenarında biriken su birikintileri araç geçişlerini zorlaştırdı. Sabah saatlerinde işe gitmek için yola çıkan vatandaşlar otobüs duraklarına ve köprü altlarına sığınarak yağmurdan korunmaya çalıştı.

Bu arada itfaiye ekipleri Maltepe ilçesinde aldıkları yoğun ihbarları değerlendirerek su tahliyesi yaptı. Maltepe Başıbüyük Mahallesi'nde Yarıcı Sokak üzerinde bir lojmana yıldırım isabet etmesi sonucu yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederek söndürdü.

Avrupa Yakası'nda Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Zeytinburnu, Fatih, Beşiktaş, Bayrampaşa, Arnavutköy, Gaziosmanpaşa, Sultangazi ilçelerinde kısa süreli şiddetli yağışlar görüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tüm birimleriyle kritik noktalarda tedbirlerini aldığını, muhtemel sorunlara karşı çalışmaların AKOM'dan yönetileceğini duyurdu.

TRAFİK DURDU

Yağmurun ve haftanın ilk günü olmanın etkisiyle İstanbul'da trafik kilitlendi. Boğaz Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Anadolu ve Avrupa geçişleri iki yönlü tıkandı. TEM ve E5'te, bağlantı yollarında uzun araç kuyrukları oluştu. Yaşanan küçük çaplı trafik kazaları ve araç arızaları da trafik kaosunun artmasına neden oldu. Okulların başlamasına çok az bir süre yaşanan bu trafik, İstanbulluları endişelendirdi.

YAĞIŞLAR SÜRECEK

Yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara'nın doğusu (Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve İstanbul), Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile Sinop, Samsun, Eskişehir, Çankırı, Ankara'nın kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (20-50 mm) olması bekleniyor. 

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey, iç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz ile güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara'nın doğusu (Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve İstanbul), Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile Sinop, Samsun, Eskişehir, Çankırı, Ankara'nın kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (20-50 mm) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERDE HAVA

MARMARA: Parçalı yer yer çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu ile Tekirdağ ve Kırklareli çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara'nın doğusunda (Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve İstanbul) kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı yer yer çok bulutlu, bölge genelinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz, Osmaniye ile Adana'nın kuzeyinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

İÇ ANADOLU: Parçalı yer yer çok bulutlu, Aksaray, Niğde ve Karaman dışında bölge yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Eskişehir, Çankırı ile Ankara'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. 

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra iç kesimleri ile Sinop çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı yer yer çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyılarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile Samsun çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. 

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin batı kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DENİZLERDE HAVA: Fırtına beklenmiyor.

 

HABERE YORUM KAT