1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. İstanbul'da Muhammed Mursi'ye Destek Eylemi
İstanbulda Muhammed Mursiye Destek Eylemi

İstanbul'da Muhammed Mursi'ye Destek Eylemi

İstanbul'da sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek için gösteri yaptı.

A+A-

(AA) - Sanal medya üzerinde örgütlenen bir grup, "Sivil İradeye Saygı" sloganıyla, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek için Fatih'teki Saraçhane Parkı'nda toplandı.

Ellerinde Hasan El-Benna, Seyyid El-Kutub ve Muhammed Mursi'nin resimlerinin de bulunduğu grup "Katlettiniz, astınız, yedirmeyeceğiz", "Baharlarımızı kışa çevirmenize izin vermeyeceğiz", "Mısır'da darbeye hayır", "Kardeşlik sınır tanımaz" yazılı pankartlar açtı.

"Paşaların tankları, susturamaz halkı", "Müslüman zulme boyun eğemez" ve "Mısır halkı yalnız değildir" sloganları atan gruptakiler, zaman zaman tekbir getirdi. 

Grup adına bir basın açıklaması yapan Mürsel Kaya, Mısır'da yaşanan olayların dış güçlerin işi olduğuna vurgu yaptı. Kaya şöyle konuştu: "Mısır halkı iradesiyle iktidara getirdiği Cumhurbaşkanı uluslararası medya ile yerel uzantılarının da desteğiyle bir diktatör olarak sunulmaktadır. Bazı çevrelerde şiddet dalgalarıyla sokaklara indirilmeye çalışılarak bir oyunun piyonu yapılmak istenmektedir. Ama nasıl ki Türkiye halkı kendi iradesine sahip çıktıysa, bu günde Mısır halkının iradesine destek olmaktadır. Bizler bu topraklarda İslam Coğrafyası üzerinde oynanan bu oyunlara karşı sessiz kalmayacağız. Türkiye'de Kasım 2002 bahar havasının bozulmasına nasıl izin vermediysek, Mısır da baharın karattırılmasına karşı sessiz kalmadık kalmayacağız."

Eylemde bir konuşma yapan Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay, İslam dünyasının, meşru bir seçimle iktidara gelen siyasilerin tanklarla, askerle alaşağı edilmek istenmesinden kurtulamadığını söyledi. 

Muhammed Mursi'nin halkın yüzde 50'sinden fazlasının oyuyla seçildiğini anımsatan Alpay, şöyle devam etti:

"30 yıllık Hüsnü Mübarek cuntasını Tahrir Meydanı'nda yıkan, halkın oyuyla seçilen Mursi'yi yıkmak ve Mısır'ı tekrar ABD ile İsrail'in kuklasına dönüştürmek isteyen uluslararası bir saldırı ile karşı karşıyayız. Mısır halkının sandıktan meşru bir şekilde çıkarttığı bir iktidarı, hukuken, ahlaken hiçbir şekilde kabul edilemeyecek tertiplerle düşürmek isteyenlerin kim olduğu açıktır. Mısır halkının yüzde 1 dahi desteğini alamamış liberaller, sosyalistler, ulusalcılar, Mübarek artıkları, arkalarına aldıkları uluslararası haber ajanslarının desteği ve aynı zamanda Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi krallıklardan sağlanan sermaye ile Mısır halkını yeniden köleliğe mahkum etmek istiyorlar." 

"Bu nedenle Mısır'da Mursi'yi iktidardan indirmek demek, Müslüman toplulukların boynuna tekrardan boyunduruğu geçirmek demektir" diyen Alpay, Mısır halkının meşru temsilcisi olan Mursi'nin yanında olduklarını ve Mısır halkının tankla, tüfekle devrilemeyeceğini ilan etmek istediklerini dile getirdi. 

Alpay, Türkiye'de son zamanlarda yaşanan bazı olaylarla, Mısır'da yaşananlar arasında pek çok benzerlik bulunduğunu vurgulayarak, "Bir aydır Türkiye'de Gezi Parkı üzerinden gösterilen vandallık, saldırganlık ile Tahrir Meydanı'nda gösterilen vandallık ve darbe teşebbüsünün birbirinin tamamlayıcısı olduğunu unutmayalım. Buradaki darbecilerle Mısır'daki darbecilerin aynı ahlaksızlığı, İslam düşmanlığını temsil ettiğini unutmuyoruz ve 'diren Mursi Türkiye seninle' diyoruz" diye konuştu.  

Dilipak: "İslam ümmetine karşı topyekün saldırı"

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak ise Mısır ve Türkiye'de yaşayanların 100 yıl önce aynı ülkenin çocukları olduğunu kaydetti. 

"Bizi böldüler" diyen Dilipak, şöyle konuştu:

"Dün Türkiye'de, Taksim'de yaşananlar, bugün Mısır'da Tahrir'de yaşanıyor. Suriye, Libya, farketmiyor. İslam ümmetine karşı topyekün bir saldırı başlattılar. İslam ümmetinin bu saldırılar karşısında tek yürek, tek ses olarak ortaya çıkması gerekiyor. Bu hadiseler bizi birbirimize yakınlaştırıyor. Mısır ya da Türkiye'de son zamanlarda yaşanan olaylar, bizim dıştan gelen saldırılara karşı birleşmemizi sağlayan önemli gelişmelerdir diye düşünüyorum. Bize şer gibi gelen şeylerin hayır olmasını diliyorum. Hayra dönüşmesi için sessiz kalmamamız gerekiyor." 

Müslümanları bazı farklılıklardan yola çıkarak bölmeye çalışanların bulunduğuna işaret eden Dilipak, "Mısır'daki yangını, Mısır'da, Türkiye'de çıkan yangını Türkiye'de söndüremezsek, bu çıkan yangın, diğer İslam ülkelerine yayılacak. Onun için Mısırlılar'ın Türkiye'deki kardeşlerinin, Türkiye'dekilerin de Mısır ve Suriye'deki kardeşlerinin hak ve hukukuna sahip çıkması gerekiyor. Bu ötekilerin haklarıyla ilgilenmek değil, kendi hakkımızın sahibi olma iddiasıdır. Kardeşlerimizin hukukunu savunmak, kendi hukukumuzu savunmakla eş anlamlıdır. Bugün bunun için buradayız" şeklinde konuştu. 

Grup açıklamaların ardından hep birlikte dua ederek, dağıldı.

mursi-destek-20130701-02.jpg

mursi-destek-20130701-03.jpg

mursi-destek-20130701-04.jpg

HABERE YORUM KAT

2 Yorum