1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstanbul'da Eylemci İşçilere Baskın: 50 Gözaltı
İstanbul'da Eylemci İşçilere Baskın: 50 Gözaltı

İstanbul'da Eylemci İşçilere Baskın: 50 Gözaltı

Hadımköy'de bir çuval fabrikasında üretimi durdurarak, yaklaşık 2 aydır eylem yapan Greif işçileri bu sabah gözaltına alındı.

A+A-

İstanbul Hadımköy'de bir çuval fabrikasında üretimi durdurarak, yaklaşık 2 aydır eylem yapan Greif işçilerine, Çevik Kuvvet ekipleri sabah erken saatlerde müdahalede bulundu. Müdahale sonrası çok sayıda işçinin gözaltına alındığı öğrenildi.

EN AZ 50 İŞÇİ GÖZALTINDA

Dünyanın en büyük çuval fabrikası olduğu belirtilen Greif'teki müdahale sonrası işçilerin Facebook hesaplarında en az 50 arkadaşlarının gözaltına alındığı bildirildi.

Saat 06.00'da başlayan müdahaleden sonra fabrikanın çatısında bir grup işçi eylemlerine devam ederken, Çevik Kuvvet polislerinin de fabrika önünde bekleyişi sürüyor.

YARALI İŞÇİLER DE VAR

Çıkan arbedede yaralanan işçilerin ise ağırlıklı olarak Eyüp Devlet Hastanesi ve Haseki Hastanesi'ne götürüldükleri öğrenildi.

Aralarında Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu'nun da bulunduğu DİSK yöneticileri de fabrikaya geldi.

OLAY NASIL BAŞLAMIŞTI

ABD'li çuval üreticisi Greif Çuval ile DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi sonuçsuz kalınca, Hadımköy'deki fabrikada çalışan 600'e yakın işçi Şubat ayında greve gitmişti. İşçilerin fabrikayı işgalinin ardından Greif önce 135 işçinin iş akdini feshetti, daha sonra fabrikayı kapatma kararı aldı.

Greif'teki grev 2 aydır devam ediyor.

 

HABERE YORUM KAT