1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. İstanbul’da Bir Rus Suikastçı Gözaltına Alındı
İstanbul’da Bir Rus Suikastçı Gözaltına Alındı

İstanbul’da Bir Rus Suikastçı Gözaltına Alındı

İstanbul’da Rusya ile bağlantılı Çeçen cinayetlerinin peşine düşen polis, iki hafta içinde yaptığı ikinci operasyon sonunda Makharbi İsayev adlı bir şüpheliyi gözaltına aldı.

A+A-

Fatih’te bir otelde gözaltına alınan İsayev’in, 11 Nisan’da Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş yaptığı tespit edildi. Polis otel odasındaki aramada sırt çantasının içinde 7.65 mm.lik tabanca buldu.

Rus uyruklu Iurii Anisimov ve Aleksandr Smirnov’u, Çeçen uyruklu Vahid Edelgiriev’i öldüren ekipte yer aldıkları iddiasıyla yakalayan İstanbul polisi, bu operasyondan iki hafta sonra yine Rusya Federasyonu pasaportu taşıyan Makharbi İsayev’i gözaltına aldı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, 18 Nisan günü İstanbul Emniyeti’ne gelen bir ihbar polisi harekete geçirdi. İhbarda, İstanbul’a eylem yapmak amacıyla gelen bir kişinin kimliğinin ve kaldığı adresin bildirilmesi üzerine İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi ile İstihbarat Şubesi ekipleri, ihbarda belirtilen adresi takibe alarak bilginin doğruluğunu araştırdı.

Otel odasında yakalandı

Savcılık talimatıyla yapılan araştırma sonrasında, ihbarda adı geçen Makharbi İsayev’in otelde kaldığı anlaşıldı. Bu arada, otelde önlem alan polis, gizli bir operasyonla İsayev’i kaldığı odada yakaladı.

Yapılan ilk araştırmada İstanbul’da bir haftadır bulunan İsaev’in 11 Nisan’da Atatürk Havalimanı’ndan ülkeye giriş yaptığı anlaşıldı. 1989 doğumlu olarak pasaport kayıtlarında görülen şüphelinin, 2014’te 10 yıllık pasaport sahibi olduğu ve 3643592 seri numaralı Rusya Federasyonu pasaportunu kullandığı görüldü.

Şüpheli Isaev’in kaldığı odada yapılan aramada sırt çantası içinde 7.65’lik Vizör marka tabanca ele geçirildi.

MİT soruşturmada

Çeçenlere karşı suikast yapacağı iddiasıyla İstanbul’a geldiği ifade edilen İsayev’in üzerinden elde edilen dijital ekipmanların incelemeye alındığı ve MİT’in de soruşturmaya katıldığı öğrenildi.

Tabancanın izi sürülüyor

Emniyet’teki sorgusunda çok fazla bilgi vermediği kaydedilen İsayev’in, sorunsuz biçimde havalimanından giriş yaptığı anlaşılırken, çantasında ele geçirilen tabancanın izi sürülmeye başlandı. Ayrıca, gizli tutulan operasyonda elde edilen pasaportta belirtilen Makharbi İsaev isminin gerçek olup olmadığı araştırılırken, Rus ajanlarla bağlantısının bulunduğu öne sürülen İsaev’in kullandığı telefonların da incelendiği ifade edildi. 8 Nisan’da İstanbul’da MİT ve İstanbul Emniyeti’nin ortak yürüttüğü soruşturmada, Çeçen komutan Edelgiriev’in öldürülmesine karıştıkları gerekçesiyle Yurii Anisimov (52) ve Aleksandr Smirnov (55), yeni eylem için keşif yaptıkları sırada ajan oldukları iddiasıyla tutuklanmıştı.

Kadirov tarafından esir tutulmuş

İsayev’in daha önce işgalci Rusya’ya karşı verilen savaşta direnişçi olduğu, 2012 yılında ise Rusya yanlısı Kadirov rejimi tarafından yakalandığı bildirildi.

Kadirov rejimi tarafından yakalandıktan sonra saf değiştirerek Kadirov’un suikast timinde göreve başladığı belirlendi.

Küresel Analiz

HABERE YORUM KAT