1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. İstanbul'da 218 Hâkim ve Savcı Tutuklandı
İstanbul'da 218 Hâkim ve Savcı Tutuklandı

İstanbul'da 218 Hâkim ve Savcı Tutuklandı

İstanbul'da, darbe kalkışmasının ardından hâkimler ve savcılar hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, 218 hâkim ve savcı tutuklandı.

A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Gülen örgütüne mensup olduğu gerekçesiyle İstanbul ve Gaziosmanpaşa adliyelerinde görevli 135 hâkim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildi.

Nöbetçi sulh ceza hâkimliklerince sorguları yapılan aralarında Balyoz davası savcılarından Savaş Kırbaş ve Fetullah Gülen hakkında “mehdi” nitelemesinde bulunan eski İstanbul 18. Asliye Ceza Hâkimi İlfan Karagöz'ün de bulunduğu 63 hâkim ve savcı tutuklandı.

Hâkimliklerce sorgulanan 36 kişi ise adlî kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında, aralarında Ergenekon davasına bakan hâkimlerden Sedat Sami Haşıloğlu, Balyoz davası savcılarından Hüseyin Kaplan'ın da bulunduğu 34 hâkim ve savcı ise aranıyor.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Gülen örgütüne mensup olduğu gerekçesiyle hakkında gözaltı kararı verilen 38 hâkim ve savcıdan 30'u yakalandı.

Bunlardan 17'si tutuklanırken, 13'ü adlî kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Hâkim Gökmen Demircan ile savcı Hikmet Usta'nın da aralarında bulunduğu 8 kişi ise aranıyor.

Nesibe Özer de Tutuklandı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekillerinin talimatıyla İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde görevli 45, Bakırköy Adalet Sarayı'nda görevli 60 ve Küçükçekmece Adliyesi'nde görevli 35 olmak üzere 140 hâkim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Nöbetçi Bakırköy ulh ceza hâkimlikleri, eski HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer'in de aralarında bulunduğu 74 hâkim ve savcının tutuklanmasına karar verdi, 31 hâkim ve savcının ise adlî kontrol tedbirleri uygulanarak, serbest bırakılmasına hükmedildi. Bir kişi ise savcılıktaki işlemlerinin ardından serbest kalırken, 34 hâkim ve savcı ise aranıyor

Haklarında gözaltı kararı olan hâkim ve savcılardan 2'sinin Bakırköy Adalet Sarayı'nda işlemleri devam ediyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından darbe kalkışmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan Anadolu Adalet Sarayı’nda görevli 110 hâkim ve savcıdan 102'si yakalandı.

İşlemleri tamamlanan ve tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hâkimliğe sevk edilen 102 şüpheliden 64'ü “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklandı.

Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği, 34'ü adlî kontrol hükümleri kapsamında olmak üzere 38 hâkim ve savcının da serbest bırakılmasına karar verirken, haklarında gözaltı kararı bulunan 8 kişinin aranmasına devam ediliyor.

Soruşturma kapsamında tutuklananlar arasında, eski HSYK 1. Daire Başkanı ve Anadolu 3. İş Mahkemesi Hâkimi İbrahim Okur da bulunuyor.

AA

HABERE YORUM KAT