İstanbul Üniversitesi 1 Yıl Polise Emanet

28.12.2010 09:54
İstanbul Üniversitesi 1 Yıl Polise Emanet
İstanbul Üniversitesi, polisin öğrencileri 1 yıl borunca araması için mahkemeden karar aldı. Buna göre, polis okul ve çevresinde istediği öğrenciyi arayabilecek.

Radikal gazetesinin haberine göre; İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, savcılığa başvurarak istediği zaman öğrencileri arama konusunda mahkeme kararı aldırdı. İstanbul Üniversitesi'nin bazı fakülte girişlerine asılan kâğıtlarda "Önleme Araması Kararı" yazıyor.

Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün talep ettiği İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararına göre 1 Aralık 2010-30 Kasım 2011'e kadar bir yıl süreyle kişilerin, çanta, paket, poşet, araç ve özel kâğıtları aranacak. Aramanın sınırları ise bir hayli geniş. Polis üniversitesinin Fatih sınırları içerisinde bulunan tüm fakülte, yüksekokul ve idari binalarının girişinde, hatta binalarının çevrelerinde, rektörlük talep ettiğinde de bina içlerinde arama yapabilecek.

Öğrenciler karara tepkili. Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Eren Can, 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak karara itiraz etti.

Can, kararla öğrencilere gözdağı verilmek istendiğini belirterek, "Bu karar üniversite özerkliğinden özel hayata kadar pek çok şeye aykırı. Ceza hukukuna göre genel nitelikte bir karar alınmaz. Özel bir karar alınabilir. Ancak polis istediği her an arama yapabilecek, bu faşizmde vardır" dedi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim