1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstanbul Şehir Üniversitesi'nde İsyan: 3 Kurucu Üye İstifa Etti
İstanbul Şehir Üniversitesi'nde İsyan: 3 Kurucu Üye İstifa Etti

İstanbul Şehir Üniversitesi'nde İsyan: 3 Kurucu Üye İstifa Etti

Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı Murat Ülker'in yaptığı ve Bilim ve Sanat Vakfı'nın birikimleriyle katkı sağladığı İstanbul Şehir Üniversitesi'nden üç akademisyen birden istifa etti.

A+A-

Gerekçeleri “Paralel Devlet Yapılanması”na açıkça destek veren Ali Atıf Bir'in üniversite rektörlüğüne getirilmesi...

“Biz Yokuz”

Prof. Dr. Burhanettin Duran, Doç. Dr. Fahrettin Altun ve Prof. Dr. Medaim Yanık yedi yıldır görev aldıkları üniversiteden bugün istifa ettiklerini bir mektupla kamuoyuna açıkladılar. Akademisyenler istifa bildirisinde “Üniversite rektörlüğüne Ali Atıf Bir gibi İstanbul Şehir Üniversitesi’nin misyonu, vizyonu ve değerleriyle açık bir karşıtlık içinde olan, ‘YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı. Türban üniversiteye girerse Türkiye şeriatla savaşı kaybeder.’ gibi ifadelerle anti-demokratik ve özgürlük karşıtı cephede yer alan ve bugüne dek ‘Paralel Devlet Yapılanması’na destek veren bir ismin getirilmesini hiçbir şekilde kabûl etmiyoruz. Ve ‘Biz yokuz.’ diyoruz.” dediler.

Bugün Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan ve en son 1 Ekim'de Murat Ülker'den aldığı teklifle köşe yazarlığını bıraktığını yazan Bir, yazısını “İpek Medya Grubu'nun sahibi Akın İpek'e saygısı, Medya Grup Başkanı Ayhan Yurttaş'a sevgisi, Genel Yayın Yönetmenim Erhan Başyurt'a bıraktığı özgürlük alanı için gönülden teşekkür ederim. Tarık Toros, Murat Uzun TV programlarıma büyük destek verdiler, hepsi sağ olsun.” diyerek bitirmişti.

7 Kişilik Kurucu Kadronun 3’ü Birden İstifa Etti

Şehir Üniversitesi'nin rektörlüğüne Ali Atıf Bir'in getirilmesi üniversitenin akademik kadrosunda büyük huzursuzluk yarattı. İlk tepki ise Prof. Dr. Burhanettin Duran, Doç. Dr. Fahrettin Altun ve Prof. Dr. Medaim Yanık'tan geldi. Üniversitenin kadrosunda yedi yıldır bulunan üç akademisyen bugün yayınladıkları bir mektupla üniversiteden istifa ettiklerini belirttiler.

Üniversitenin 7 kişilik kurucu akademik kurulunun 3 üyesi olan akademisyenler yayınladıkları istifa mektubunda “Kurucuları arasında yer aldığımız ve yaklaşık 7 yıldır hizmet verdiğimiz İstanbul Şehir Üniversitesi'nden bugün itibariyle istifa ediyoruz.” dediler.

“Anti-Demokratik ve Özgürlük Karşıtı Cephede Yer Alan…”

Ali Atıf Bir'in rektörlüğe getirilmesinin ardından istifa eden akademisyenler gelinen noktada üniversitenin kurucu felsefesinden uzaklaştığını ve bundan rahatsızlık duyduklarını belirterek “Üniversite rektörlüğüne Ali Atıf Bir gibi İstanbul Şehir Üniversitesi'nin misyonu, vizyonu ve değerleriyle açık bir karşıtlık içinde olan, ‘YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı. Türban üniversiteye girerse Türkiye şeriatla savaşı kaybeder.’ gibi ifadelerle anti-demokratik ve özgürlük karşıtı cephede yer alan ve bugüne dek ‘Paralel Devlet Yapılanması’na destek veren bir ismin getirilmesini hiçbir şekilde kabûl etmiyoruz. Ve ‘Biz yokuz.’ diyoruz.” açıklamasında bulundular.

İstifa Mektubunun Tam Metni:

“Kurucuları arasında yer aldığımız ve yaklaşık 7 yıldır hizmet verdiğimiz İstanbul Şehir Üniversitesi'nden bugün itibariyle istifa ediyoruz.

İstanbul Şehir Üniversitesi; iyi, doğru ve güzeli aramak, insan, toplum ve doğayı anlamak, bu arayış ve anlayışın ürünü olan bilgileri tüm insanlıkla paylaşmak misyonu etrafında kurulmuştu. Bölgemizin ve Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olma vizyonuyla öne çıkmak isteyen üniversitemiz, bu anlamda ciddi bir mesafe kat etti. Kısa bir süre içinde Türkiye yükseköğretim alanı içerisinde adından söz ettiren bir vakıf üniversitesine dönüştü.

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin bu başarıyı elde etmesinde üniversite yöneticilerinin, akademik personelinin, öğrencilerinin ve idarî kadronun emeklerinin ve fedakârlıklarının büyük bir etkisi oldu.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin 7 kişilik kurucu akademik kurulunun 3 üyesi olarak bizler, gelinen noktada üniversitenin kurucu felsefesinden uzaklaştığını görüyor ve bundan ciddi bir rahatsızlık duyuyoruz.

Üniversite rektörlüğüne Ali Atıf Bir gibi İstanbul Şehir Üniversitesi'nin misyonu, vizyonu ve değerleriyle açık bir karşıtlık içinde olan, ‘YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı. Türban üniversiteye girerse Türkiye şeriatla savaşı kaybeder.’ gibi ifadelerle anti-demokratik ve özgürlük karşıtı cephede yer alan ve bugüne dek ‘Paralel Devlet Yapılanması’na destek veren bir ismin getirilmesini hiçbir şekilde kabûl etmiyoruz. Ve ‘Biz yokuz.’ diyoruz.

Öğrencilerimizin, çalışma arkadaşlarımızın bizi anlayışla karşılayacağını umuyor, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin bu dar boğazdan bir an önce çıkmasını temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.".

Prof. Dr. Burhanettin Duran

Doç. Dr. Fahrettin Altun

Prof. Dr. Medaim Yanık

Kaynak: Sabah

HABERE YORUM KAT

2 Yorum