1. HABERLER

  2. HABER

  3. "İstanbul Hava Trafiğinde Küresel Merkeze Dönüşecek"
"İstanbul Hava Trafiğinde Küresel Merkeze Dönüşecek"

"İstanbul Hava Trafiğinde Küresel Merkeze Dönüşecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'a yapılacak 3. hava limanının Türkiye'nin bu alandaki en büyük yatırımı olduğunu belirterek, İstanbul'un, hava trafiğinde küresel merkeze dönüşeceğini belirtti.

A+A-

Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen İstanbul Yeni Havalimanı Proje Finansmanı İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, bugün, İstanbul'a dünyanın en büyük kapasiteli havalimanını kazandırma projesinde kritik bir adımın daha atıldığını belirtti.

Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek bu havalimanının ihalesinin 3 Mayıs 2013'te yapıldığını, temelinin 7 Haziran 2014'te atıldığını hatırlatan Erdoğan, bugün de 3,5 milyar avrosu kamu bankaları, 1,1 milyar avrosu özel bankalar tarafından sağlanacak olan toplam 4,6 milyar avroluk kredi finansmanının imza töreninin gerçekleştirildiğini ifade etti.

“Bugün Bir Kritik Eşiği Aştıysak, Açılışını da Gerçekleştireceğimize İnanıyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu projenin sadece bankacılık ve müteahhitlik sektörü açısından değil, aynı zamanda Türkiye’nin sivil havacılık sektörü için yeni bir dönemin kapılarını aralayacağını vurguladı.

Bu projenin tüm etaplarıyla tamamlanması hâlinde Türkiye'nin, bilhassa İstanbul'un, artık dünya hava trafiğinde küresel bir merkeze dönüşeceğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sabotajlara, engelleme ve yavaşlatma girişimlerine rağmen bizlere bu unutulmaz anı yaşattığı için Rabbime şükrediyorum. Nasıl bugün bu imza töreniyle bir kritik eşiği aştıysak, inşallah havalimanının açılışını da gerçekleştireceğimize inanıyorum.

İstanbul'un yeni havalimanı, Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında, Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76,5 milyon metrekarelik bir alana yapılmaktadır, bu alan birilerinin iddia ettiği gibi tesadüfen seçilmedi.”.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT