1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstanbul Başsavcısı 90 Savcının Yerini Değiştirdi
İstanbul Başsavcısı 90 Savcının Yerini Değiştirdi

İstanbul Başsavcısı 90 Savcının Yerini Değiştirdi

Hadi Salihoğlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanmasının ardından ilk köklü değişikliğe imza attı. Çağlayan'daki 192 savcıdan 90'ının yerleri değiştirildi. Baktıkları dosyalar ellerinden alındı.

A+A-

Turan Çolakkadı'nın yerine atanan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Çağlayan'da beklenen atamaları gerçekleştirdi. Göreve geldiğinde basın mensuplarıyla buluşmasında 'Yakında esaslı görev değişimleri yapacağım, bekleyin. Göreve geldiğimiz belli olmalı' ifadeleriyle 'toplu değişiklik' sinyali veren Salihoğlu, ilk icraat kapsamında 90 savcının yerini değiştirdi. Görev yerleri değiştirilen savcıların elindeki dosyalar da başka isimlere verildi.

İSİMLER NETLEŞİYOR

Çağlayan Adliyesi'nde deprem etkisine neden olan atamalar kapsamında yerleri değişen savcılardan bazıları şu şekilde belirlendi:

- Mustafa Erol, 21. Asliye Ceza Mahkemesi'ne duruşma savcısı oldu.

- Ufuk Ermertcan İstanbul 16. ve 17. noterleri ile İstanbul 8. İcra Müdürlüğü'nün denetimine verildi.

- Nuri Ahmet Saraç, 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden İstanbul 22. ve 23. noterleri ile İstanbul 11. İcra Müdürlüğü'nün denetimine verildi.

- Mehmet Ali Pekgüzel, 13. Ağır Ceza Mahkemesi 2. Heyetinden İstanbul 26. 27. Noterleri ile İstanbul 13. İcra Müdürlüğü'nün denetimine verildi.

- Nihat Taşkın, 13. Ağır Ceza Ceza Mahkemesi 2. heyetinden, İstanbul 28. ve 29. Noterleri ile İstanbul 14. İcra Müdürlüğü denetimine verildi.

- İsmail Işık, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nden İstanbul 34 ve 35. noterleri ile İstanbul 20. İcra Müdürlüğü'nün denetimine verildi.

BAŞSAVCIVEKİLİNDEN GEÇECEK

Başsavcı Salihoğlu'nun yayınladığı yeni talimata göre teknik ve fiziki takip talebinde bulunan savcılar da artık tek başlarına mahkeme kararı alamayacak. Yeni kurulan Teknik Büro, savcının bu talebini değerlendirecek ve daha sonra uygun görülürse talep mahkemeye gönderilecek. Ayrıca örgütlü suç kapsamında gelen evraklar direkt savcılara verilmeyecek. Evrakları Başsavcı vekilleri inceledikten sonra uygun olan savcıya verecek.

17 Aralık savcıları başka adliyeye

Hükümete yönelik 17 Aralık soruşturmasını yürüten savcılardan 3'ü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosyadan el çektirilerek yeni görevlerine atandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu tarafından verilen karar gereği, savcılar Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Mustafa Erol 17 Aralık soruşturmasından alınırken, dosyada sadece savcı Ekrem Aydıner bırakıldı. Celal Kara, İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi'ne, Mehmet Yüzgeç ise İstanbul 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne duruşma savcısı olarak atandı. Mustafa Erol'un yeni görevi netlik kazanmazken, 17 Aralık soruşturmasına yeni görevlendirmenin olup olmadığı hakkında ise bir açıklama yapılmadı. Soruşturmaya başsavcının talimatı ile başka savcılar atanacak.

 

HABERE YORUM KAT