1. YAZARLAR

  2. Abdurrahman Dilipak

  3. İşret ve uyuşturucu
Abdurrahman Dilipak

Abdurrahman Dilipak

Yazarın Tüm Yazıları >

İşret ve uyuşturucu

A+A-

Fuhuş aileyi, nesli ve ahlakı yok ediyor.. Aynı şekilde alkol ve uyuşturucu da öyle.

Terör yılda 10.000 kişinin hayatına malolurken, uyuşturucudan yılda 1 milyon kişi hayatını kaybediyor.. Alkol uyuşturucuya geçişte önemli bir yere sahip.. Öte yandan alkol kendi başına insanlığın geleceğini tehdit ediyor.. Ana ve çocuk sağlığı, sakat doğum gibi risklerle, aslında alkol dünyadaki en büyük trajedilerden birinin sebebi.. Alkol trafik kazalarının en önemli sebeblerinden biri.. Bugünki dünyada %10’u aşan engellilik durumunda alkolun payı ilk sırada yer alıyor.. Alkol aile içi şiddet, cinsel taciz konusunda da asıl suçlu..
Karaciğer üzerindeki olumsuz etkileri ile alkol, sağlık sorunlarına sebeb olmasının yanında yaşam kalitesini de tehdit ediyor.
Bütün bunlar “içkinin kötülüklerin anası olduğu”nu gösteriyor bize..
Fuhuş ve alkol birbirini tetikleyen iki ayrı süreç.. Önümüzdeki birkaç yıl içinde alkol, uyuşturucu, fuhuş ve aile konusu etkin bir şekilde dünyanın gündemine gelecek gibi.. Alkolün sebeb olduğu doğuştan akıl hastalıkları ve aklın kaybedilmesi ile sonuçlanan olaylar ve intihar girişimleri bu konunun görmezden gelinemeyeceğini gösteriyor..
Fuhuş, alkol ve uyuşturucunun ailedeki çözülme ile birlikte ele alınması gerekiyor.. Fuhuş, AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma yolu olarak ciddi bir sağlık sorunu..
Bugün İskandinav ülkelerinde, 5 kişilik ailede en az bir kişi en az bir defa intihara teşebbüs etmiş. Bir kişi ileri derece alkol bağımlısı ya da uyuşturucu kullanıyor. Bir kişi cinsel tacize uğramış ya da cinsel sapma içinde.. Bir kişi psikolojik tedavi görüyor.. Bir kişi aşırı derece şiddete maruz kalmış..
Dünya eroin trafiğinin büyük bir bölümü Afganistan’dan çıkıyor.. Eskiden İran üzerinden Türkiye’ye giriyordu ve Türkiye üzerinden dünyaya dağılıyordu.. Daha sonra Azerbaycan Ermenistan üzerinden bir koridor açıldı. Son olarak Afganistan’ın kuzeyinden doğrudan Rusya’ya oradan Avrupa, İskandinav’ya ve Amerika’ya uzanıyor..
Rus Mafiası uyuşturucudan besleniyor ve uyuşturucu Rusya için ciddi bir tehdide dönüşmeye başladı.. Onun için Rusya Afganistan’da bir an önce düzenin tesis edilmesini istiyor ve alkol tüketimini sınırlandırmaya hazırlanıyor..
İran’a karşı uyuşturucu ve fuhuş sektörü, porno yayınlar ABD ve İsrail üzerinden belli lobilerin desteğinde en önemli psikolojik harp aracı ve 6. Kol faaliyeti olarak öne çıkıyor..
Aynı durum diğer birçok İslâm ülkesi için de geçerli.. Cinsel özgürlük adına homoseksüelliği de geçip ensest ilişkilere uzanan sapkınlıklar sözkonusu..
Aslında Vatikan da artık yavaş yavaş aile, uyuşturucu ve alkol konusunda harekete geçmek gerektiğini mırıldanmaya başladı.. Rusya şimdiden alkol fiyatlarını iki katına çıkartacak caydırıcı vergiler getirme hazırlığında..
Aslında bu durum İslâm dünyasını, Hıristiyan dünyasını, Budistleri, Hinduları herkesi derinden etkiliyor.. Uzakdoğu’nun uyuşturucu ve fuhuş konusunda geldiği nokta biliniyor.. Batıda da kritik eşik aşılmak üzere. Yine en güvenli toplum kesimi, İslâm dünyası.. İsrail’de de durum tam bir felaket.. Uyuşturucu, alkol ve fuhuş İsrail gençliğini bitiriyor.. Dahası İsrailliler tam anlamı ile kumar bataklığına saplanmış durumdalar.. Belki de bu durumda en trajik durumda olan topluluk Yahudi topluluğu olsa gerek. Pek azı müstesna hemen hepsi felaketin eşiğinde.. Tek başına bu ahlaki zaaf bile Yahudiler için, onların sonunu getirecek yeterli bir bela olabilir..
Afganistan Sovyetlerin sonunu getirdi. Şimdi de Amerikalıları ve İngilizleri yutacak bir kara deliğe dönüşüyor.. Dünyanın en büyük devletlerinin ortak askeri gücü, medrese talebelerinden oluşan yoksul bir grubla baş etmeye yetmiyor.. Batılılar, kendi suladıkları bataklıkta boğuluyorlar..
Afganistan dramı birçok karanlık hesabı, planı içinde barındıran bir sorun.. Afgan dramı sadece o toprakları değil, bölgeyi ve dünyayı yakacak bir ateşi içinde barındırıyor.. Orada herkes var, ne yazık ki, en az olan İslâm dünyası ve Müslümanca bir çözüm planı..
Emperyalist yayılma planı, uluslararası hesaplaşma, uyuşturucu, mafia ve ırkçılık.. Ve bütün bunlara rağmen teslim olmayan bir halk..
Afganistan’ı cahillik, yoksulluk ve uluslararası güçler kadar İslâm ümmetinin içine sürüklendiği tefrika da vuruyor..
Biz hepimiz suçluyuz aslında..
Selâm ve dua ile..

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT