1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. "İsrailli Şirketler İnsan Hakları İhlallerine Destek Oluyor"
"İsrailli Şirketler İnsan Hakları İhlallerine Destek Oluyor"

"İsrailli Şirketler İnsan Hakları İhlallerine Destek Oluyor"

İnsan Hakları İzleme Örgütü (İHİÖ), İsrailli şirketlerin işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan illegal İsrail yerleşim yerlerinin finansmanına ve inşasına destek olarak insan haklarını ihlal ettiğini belirterek, buna son vermesi çağrısında bulundu.

A+A-

Örgütün bugün yayınladığı raporda, işgal altında bulunan topraklarda ticarî faaliyet gösteren firmaların “uluslararası insan hakları hukuku”nu ihlal etmediklerinden emin olmaları gerektiği hatırlatılarak, “Bunu sağladığından emin olamıyorlarsa (işgal altındaki Filistin topraklarında) buralardaki tüm ticarî faaliyetlerini dondurmalılar.” ifadesine yer verildi.

Şirketlerin insan hakları ihlallerine örnek olarak “işgalcinin sivil nüfusunun işgal altındaki bölgelere nakledilmesi”, “Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinin ötesinde bir etkiye sahip olan firmaların 20'den fazla endüstriyel alanda faaliyet gösterirken Filistinlilere ait su ve toprak gibi doğal kaynakları kullanması” gösterildi.

Filistin'in Günlük Kaybı 3,4 Milyon Dolar

Raporda ayrıca Dünya Bankası’nın, İsrail'in işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da Filistinli iş adamlarına uyguladıkları kısıtlamalardan dolayı Filistin ekonomisinin günlük kaybının 3,4 milyon dolar olduğu yönündeki istatistiğine yer verildi.

“Filistinlilerin El Konulan Toprak ve Kaynaklarını Kullanmamalılar”

İHİÖ'nün ticaret ve insan hakları bölümü müdürü Arvind Ganesan da yaptığı yazılı açıklamada, “(İşgal altındaki Filistin topraklarında yer alan) Yahudi yerleşim birimleri kaçınılmaz olarak İsrail'in Filistinlilerin mallarına el koyma ve onlar sert bir şekilde ayrımcılığa tâbi tutma yönündeki politikalarına katkı sağlıyor.” dedi.

Ganesan, “Yasa dışı yöntemlerle Filistinlilerin ellerinden alınan toprak veya kaynaklardan yerleşimcilere ait şirketlerin hiçbir şekilde yararlanmaması gerekir.” ifadesini kullandı.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT