1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrailli Emekli Komutan: İşgalcilikte Dünya Şampiyonuyuz!
İsrailli Emekli Komutan: İşgalcilikte Dünya Şampiyonuyuz!

İsrailli Emekli Komutan: İşgalcilikte Dünya Şampiyonuyuz!

İşgalci İsrail ordusunun eski komutanlarından Gadi Şamni, “Bizler işgalcilikte dünya şampiyonuyuz!” dedi.

A+A-

İsrail basınında yer alan haberlere göre Herzilya şehrinde bir konferansta konuşan işgal rejimi İsrail’in Merkezî Komutanlık eski başkanı emekli tümgeneral Gadi Şamni, İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesini eleştirdi.

Şamni, “Bizler işgalcilikte dünya şampiyonuyuz! Ben de Merkezî Komutanlık Başkanı olarak işgalin bir generaliydim. İşgalciliği bir sanat seviyesine yükselttik. Şimdi soruyorum: İstediğimiz bu mu? Ordunun (Batı Şeria'daki) 2 buçuk milyon sivili kontrol etmekle meşgul olması, onu gerçek tehditlere karşı hazırlanmaktan da alıkoyuyor. Etik değerleri ve kapasitesi bitkin duruma düşmüş olan ordu, politikacıların önünde yumruklanan bir kum torbasına dönüştü.” ifadelerini kullandı.

Şamni, işgal rejimi atacağı her adımın Filistinlilerden ayrılarak iki devletli çözüme gidecek stratejik bir hedefe hizmet etmesi gerektiğini savundu.

Genelkurmay Başkanlığı’na aday olarak ismi geçen Şamni, 2012’de tümgenerallikten emekli olarak ordudan ayrılmıştı. Şamni, Merkezî Komutanlık Başkanı olarak bir dönem İsrail ordusunun işgal altında tuttuğu Batı Şeria'daki faaliyetlerini yürütmüştü.

İşgal rejimi İsrail 1967'den beri Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Golan Tepelerini işgal altında tutuyor. Gazze'den 2005 yılında çekilen işgal rejimi, o tarihten beri orayı da hava, kara ve denizden abluka altında tutuyor.

Kaynak: AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT