"İsrail'in Karari Müslümanlarin İtibarina Dokunuyor"

09.09.2015 23:00
"İsrail'in Karari Müslümanlarin İtibarina Dokunuyor"
Filistin İslami Vakıflar Genel Müdürü Azzam el-Hatib, Mescid-i Aksa'nın kapısını ve avlusunu savunan orada vakit geçiren "murabıt" olarak tanımlanan Filistinlileri "yasa dışı bir yapılanma" ilan etmesinin "tüm Müslümanların itibarına dokunduğunu" kaydetti

Hatib, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu karar, tüm Müslümanların itibarına dokunuyor. Kesinlikle kabul edilemez. İşgalcilerin, Mescid-i Aksa ile ilgili işlere müdahale etme hakkı yok. Aksa'ya giren her Müslüman murabıttır. Kimsenin, Müslümanları kutsal mekanlarına girmekten, ibadet etmekten alıkoyabileceği hukuki bir dayanağı yok" ifadelerini kullandı.

Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanların ibadet mekanı olduğunu belirten Hatib, "Her Müslümanın Aksa'ya girerek ibadet etme hakkı var. İsrail'in bu kararı, Müslümanların Aksa'daki ibadet özgürlüğünü engellemektir" değerlendirmesinde bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'un, bugün murabıtların yasa dışı bir yapılanma olduğuna ilişkin kararnameyi imzaladığı bildirilmişti.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kesvani ise yaptığı açıklamada, bu kutsal mekanda nöbet tutmanın ibadet olduğunu belirterek, kararın Aksa'da namaz kılanların haklarına saldırı olduğunu ifade etmişti.

Murabıtlar, Mescid-i Aksa'yı Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı korumak için genellikle vakitlerini kutsal mekanda geçiren kişilerden oluşuyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim