İsrail'in Irkçı Bağlılık Yeminine Protesto

18.10.2010 10:40
İsrailin Irkçı Bağlılık Yeminine Protesto
Tel Aviv'de toplanan binlerce kişi, Yahudi olmayanların vatandaşlık için İsrail devletine bağlılık yemini etmelerini öngören tasarıyı protesto etti.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre eyleme katılan Yahudi ve Araplar, iki milletin birbirine karşı düşman olmalarını istemedikleri mesajını vererek, İsrail'in ırkçı bağlılık yeminine tepki gösterdi.

Gösteriye çeşitli insan hakları dernekleri ve siyasi partilerden önde gelen isimler de katıldı.

Hadaş partisinden Dov Khenin, "İsrail'deki Arap vatandaşlar, gerçek bir demografik tehdittir." cümlesinin ne Arap karşıtı yasadışı Kach hareketinin kurucusu Rabbi Meir Kahane ne de İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman tarafından telaffuz edildiğini ancak İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından Kudüs'te bir konferans sırasında dillendirildiğini söyledi.

İsrail parlamentosunun (Knessnet) sol partilerinden Meretz'in Başkanı Haim Oron da vatandaşlık yemini tasarısını kınayarak ırkçı ve anti-demokratik olduğunu söyledi. Oron, "Bu anti-demokratik yasa, Arap nüfusunu demokratik oyundan dışlamak ve sağ kanat rejiminin hükümette diğer toplumlardan üstün geldiğini ebedileştirmektir." dedi.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim