1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail'in Filistin'deki "İllegal" Yerleşimleri İçin Yeni BMGK Tasarısı
İsrail'in Filistin'deki "İllegal" Yerleşimleri İçin Yeni BMGK Tasarısı

İsrail'in Filistin'deki "İllegal" Yerleşimleri İçin Yeni BMGK Tasarısı

İsrail'den işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki “illegal” yerleşim birimi kurma eylemlerine son vermesini talep eden BM Güvenlik Konseyi, karar tasarısı hazırlandı.

A+A-

Filistin uzun bir aradan sonra İsrail işgalini tekrar BM Güvenlik Konseyi gündemine taşımayı planlıyor. Bu kapsamda yeni bir karar tasarısı hazırlanarak bazı üyelerle müzakere edildiği bildirildi.

Henüz son şekli verilmeyen taslakta İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarındaki “illegal” yerleşim faaliyetlerinin iki devletli çözüm seçeneğinin önünde en büyük engel olduğu vurgulanarak, bu faaliyetlerin derhal durdurulması isteniyor.

Söz konusu topraklarda İsrailli yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen her türlü “terör eylemi” ve Filistinlilere ait mülklerin yıkılmasının da önüne geçilmesi talep edilen tasarıda, tüm taraflara itidal tavsiye ediliyor.

Tasarının Konsey'e ne zaman sunulacağı ve diğer üyelerin nasıl tepki vereceğine ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon ise yaptığı yazılı açıklamada, karar tasarısı hazırlığını beğenmeyerek, çözüm için “kısa yol” olmadığını Filistinlilerin anlaması gerektiğini savundu.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT