1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail'in Eski Başbakanı Olmert Hapiste
İsrail'in Eski Başbakanı Olmert Hapiste

İsrail'in Eski Başbakanı Olmert Hapiste

İsrail'in eski başbakanı Olmert, iki ayrı dava sonucunda aldığı 19 ay hapis cezasını çekmek üzere bugün hapse girdi.

A+A-

İşgalci İsrail’in eski başbakanı Ehud Olmert, iki ayrı dava sonucunda “yolsuzluk” ve “hukuka engel olma” suçlamalarından aldığı 19 ay hapis cezasını çekmek üzere bugün hapse girdi.

Tel Aviv Merkez Mahkemesi Mayıs 2014'te, Olmert'i, Kudüs Belediye Başkanı olduğu dönemde Holyland Park emlak projesinde “rüşvet almak”tan suçlu bularak 6 yıl hapsin yanı sıra 1 milyon şekel (yaklaşık 290 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

Olmert Suçlamaları Reddetti

Ancak yargılama boyunca suçlamaları reddedip kendisine yönelik “acımasız bir cadı avı” yürütüldüğünü iddia eden 69 yaşındaki Olmert, kararı temyize götürmüştü. Yüksek Mahkeme temyiz süreci sonuçlanana kadar serbest kalmasına hükmettiği Olmert'in cezasını, Aralık 2015'te aldığı kararla 18 aya indirmişti. Yüksek Mahkeme, Olmert'in “500 bin şekel rüşvet aldığı (yaklaşık 130 bin dolar)” yönünde daha önce verilen kararı da “60 bin şekel (yaklaşık 16 bin dolar)” olarak değiştirdi.

Ancak İsrail’in eski başbakanı hakkında, “yolsuzluk” davasında baş tanık olan eski sekreterine ifade vermemesi için baskı yaptığı gerekçesiyle açılan davada da 1 aylık hapis cezası verilmişti.

19 Ay Hapis, 50 Şekel Para Cezası

Böylece Olmert, toplam 19 aylık hapis cezasının yanı sıra 50 bin şekel (yaklaşık 12 bin 600 dolar) de para cezası ödeyecek. 2006'da başladığı başbakanlık görevini “yolsuzluk” iddialarının ardından 2009 başında istifa ederek bırakmak zorunda kalan Olmert, İsrail tarihinde hapse giren ilk başbakan oldu.

Başka bir rüşvet davasından Mayıs 2015'te de 8 ay ek hapis cezası alan Olmert'in bu mahkûmiyeti ise ertelendi.

Olmert, cezasını Ramle kenti yakınlarındaki Ma'asiyahu Cezaevi'nde çekecek.

Sputnik News

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT