1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail'in Cinayeti Karşılıksız Kalmadı!
İsrailin Cinayeti Karşılıksız Kalmadı!

İsrail'in Cinayeti Karşılıksız Kalmadı!

Siyonist İsrail askerlerinin açlık grevinde olan 6 direnişçinin Abbas yönetimince bırakılmasının ardından evlerine yaptıkları baskında şehit ettikleri 65 yaşındaki Kavasimi'nin intikamı alındı.

08 Ocak 2011 Cumartesi 14:54A+A-

Gazze'nin orta bölgesindeki El-Meğazi Mülteci Kampı'nın doğu kesimine düşen Siyonist yerleşke yakınlarında İsrail askerlerine karşı eylem yapan Filistin direniş güçleri bir işgalci askeri öldürdü, dördünü de yaraladı. Kaynaklar yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğunu belirtti.  

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin bildirdiğine göre, Siyonist askerlere karşı yapılan başarılı eylemin ardından işgal ordusu bölgeyi kuşattı ve işgal uçakları da bölge üzerinde tur atıp tarım arazilerine ve evlere gelişigüzel ateş açtı.

Eylemi doğrulayan işgal radyosu, işgal ordusuna bağlı birliğin Gazze sınırına yakın Kissufim bölgesindeki sınırda bazı direniş güçlerini fark etmesinin ardından havan toplarına hedef olduğunu ve hafif silahlarla da tarandığını belirterek çıkan çatışmada yaralanan askerlerin hastaneye kaldırıldığını belirtti. İşgal ordusunun sınıra yaklaşan direniş güçlerinin mayın döşediklerini tahmin ettiğini kaydeden işgal radyosu çatışmada direniş cephesinde ölü veya yaralı olup olmadığının henüz anlaşılmadığını söyledi.

Daha sonra ölen askerin 20 yaşındaki çavuş Nadav Rotenberg olduğu açıklandı.

Diğer taraftan eylemi tebrik eden İslamî Direniş Hareketi (Hamas)'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, eylemin yapılan saldırı ve cinayetlere doğal bir misilleme olduğunu ifade etti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Kassam sözcüsü Ebu Ubeyde şunları söyledi: "İşgale karşı yerinde yapılan her eylem gibi bunu da tebrik ediyoruz. Filistin direnişi, Gazze'ye girmeye çalışan her askeri vurma hakkına sahiptir."

Ebu Ubeyde, şu an itibariyle eylemi üstlenmedikleri gibi, onu reddetmediklerini de ifade etti.

{C}Öte yandan, Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin askeri kanatları yayımladıkları açıklamalarla olayın sorumluluğunu ayrı ayrı üstlendiler. Demokratik Cephe'nin askeri kanadı "Ulusal Direniş Tugayları"nın sözcüsü Ebu Halid, bunun, işgal hükümetinin, en son dün El Halil'de katledilen Filistinli dâhil, hiçbir suçu olmayan Filistinlilere karşı işledikleri suçların bir karşılığı olduğunu belirtti.

"El-Halil Cinayeti Karşılıksız Kalmadı"

Filistin halkı, Filistin içinden ve dışından Ramallah yönetimine yapılan baskı girişimlerinin ardından 42 günden beri açlık grevi sürdüren ve sağlık durumları kritik bir aşamaya giren Hamas mensuplarının dün akşam serbest bırakılmalarına sevinmişken ve böyle bir adımın iç barışa katkı sağlayacağını umut ederken; serbest bırakılan beş Hamas mensubuna karşı dün gece sabaha doğru terör eylemlerine başlayan işgal güçlerinin, baskın yaptıkları Vail El-Baytar'ın evinde misafir olan 65 yaşındaki dayısı Ömer Selim El-Kavasimi'yi şehit etmeleri büyük bir üzüntü ve öfkeye yol açmıştı.

İslamî Direniş hareketi adına, hareket sözcüleri, liderleri ve parlamentodaki grubun sözcüsü yaptıkları basın açıklamalarında cinayeti kınadılar ve bu alçak eylemin Ramallah yönetiminin düşmanla yaptığı işbirliğinin bir sonucu olduğunu ifade ettiler.

Hamas hareketinden sonra diğer Filistinli gruplar da birer basın açıklaması yaparak olayı kınayıp, gelişmelerden Abbas yönetimiyle işgal rejimini sorumlu tuttular.

Dün (7 Ocak Cuma) işlenen cinayet ile ilgili bir açıklama yayınlayan İslamî Cihad Hareketi şunları ifade etti: "Bu cinayet bir kez daha Batı Yaka'daki güvenlik sorununu ortaya koydu. Cinayet burada yaşayan Filistinlilerin can güvenliğinin olmadığını ve Abbas'ın vatandaşları koruyamadığını tersine onların öldürülmesi için zemin hazırladığını açıkça gösterdi. Bu cinayet Abbas'ın sürdürdüğü işbirliğinin bir sonucudur. Buna karşı kararlı bir şekilde durmak gerekir. Bu cinayet meşru silahın Filistin halkını koruyan silah olduğunu ortaya koydu. Kendisi kadar Filistin halkının da düşmanın saldırısına maruz kalacağını bilen direnişin eldeki her türlü imkânla hem kendini hem de halkını koruma hakkına sahip olduğu bilinmelidir. Hiç kimse onun silahına dokunma ve tasfiye etme hakkına sahip değildir."

Özgürler Hareketi de yaptığı açıklamada Abbas milisleri tarafından serbest bırakılan direnişçilerin işgal güçleri tarafından kaçırılmalarının sürdürülen kirli işbirliğinin bir sonucu olduğunu belirtti. Hareket, içeriden ve dışarıdan gelen tepki ve baskılara dayanamayan Abbas'ın serbest bıraktığı bu kahramanların işgalciler tarafından kaçırılmalarının görev bölüşümün bir halkası olduğunu ifade etti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de yaptığı açıklamada, Batı Yaka'da sürdürülen karanlık ve kirli işbirliğinin tutuklamalara ve katliamlara neden olduğunu belirtti.

Direniş grupları, bir İsrail askerinin öldürüldüğü, 2'sinin ağır yaralandığı eylemin bu cinayete karşılık olarak gerçekleştirildiğini duyurdular.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum