1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail'i Tanıma Korkusu Sardı
İsraili Tanıma Korkusu Sardı

İsrail'i Tanıma Korkusu Sardı

İsrail'i yeni bir intifada korkusu sardı, tatbikatlar başladı, son derece ayrıntılı planlar yapılıyor, mevcut kuvvetlere katılacak 7 bin 500 güvenlik gücü eğitim yapıyor.

07 Eylül 2011 Çarşamba 15:52A+A-

İsrail'i yeni bir intifada korkusu sardı, tatbikatlar başladı, son derece ayrıntılı planlar yapılıyor, mevcut kuvvetlere katılacak 7 bin 500 güvenlik gücü eğitim yapıyor.

Ortadoğu barışı, İsrail yönetiminin Yahudi yerleşimlerinden taviz vermemesi yüzünden çıkmaza girdi. Filistin tarafı da çareyi bağımsız bir Filistin devletinin tanınması amacıyla Birleşmiş Milletler'e gitmekte buldu.

Filistin Yönetimi, 20 Eylül'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na konuyu taşımaya hazırlanırken, başta İsrail ve Beyaz Saray başvuruyu engellemeye çalışıyor.

Filistin Televizyonu ve Filistin'in Sesi radyosu devlet ilanı girişimine destek olmak için kampanya başlattı.

Kampanya için, ABD Başkanı Obama'nın geçen yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Filistin devletini destekleyen sözleri kullanıldı.

Obama, "İsrail'in gerçek dostları olan bizler, anlamalıyız ki güven içinde bir Yahudi devleti ancak bağımsız bir Filistin devleti ile mümkündür" demişti.

Filistin tarafında bu hazırlıklar varken, aşırı güç ve şiddete başvurması artık tescilli İsrail, adeta savaş hazırlığına başladı.

İsrail, üçüncü bir intifada fikrinden öylesine bir dehşete kapılmış durumda ki, Arap Baharı'nın da etkisiyle bölgede topyekün bir savaştan dahi korkuyor.

Son derece detaylı planlarla savaşa hazırlanan İsrail, en modern silahlarını Batı Şeria ve diğer Filistin bölgelerinde kullanmaya hazırlanıyor.

İsrail, bir yandan Batı Şeria'da düzenlenecek gösterilere Filistin güvenlik güçleri müdahale edecek derken, diğer yandan gerçek mermi dahi kullanmayı planlıyor.

İsrail keskin nişancıları "Amit" adı verilen termal görüş sistemleriyle donatılacak ve gerektiğinde göstericilere ölümcül olmayan atışlar yapabilecek.

Koku bombaları ve ses sistemleriyle kalabalıklar dağıtılacak.

Bunların da yetmeyeceği en kötü senaryo ise savaş ve terörizm...

İsrail bu durumda da halen eğitim altında olan 7 bin 500 yedek askeri devreye sokarak karşılık verecek. (TRT)

HABERE YORUM KAT