1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İsrail’i Protesto Yürüyüşüne Suriye Engeli
İsrail’i Protesto Yürüyüşüne Suriye Engeli

İsrail’i Protesto Yürüyüşüne Suriye Engeli

15 Mayıs’ta İsrail işgalinin başlamasını (nakba) protesto etmek için Golan’a yürüyecek Filistinlilere Suriye yönetimi engel çıkarıyor.

A+A-

Ahmet Yılmaz / Suriye

15 Mayıs'ta İsrail'in kuruluşunu protesto etmek için Golan'a yürüyecek Filistinlilere Suriye yönetimi engel çıkarıyor. Suriye'de haftalardır devam eden sokak eylemlerini sona erdiremeyen Esed yönetimi Filistinli gruplardan yürüyüş esnasında Beşşar Esed'in resimlerini taşımalarını ve yönetim lehine slogan atmalarını talep ediyor. Suriye'de yaşanan olaylara müdahil olmak istemeyen Filistinli gruplar ise yürüyüş konusunda kararsız durumdalar.

Esed, Filistin Kartını Kullanıyor

Milyonlarca Filistinlinin yurtlarından ayrılmalarına sebep olan Nakba'yı protesto etmek için isteyen Filistinliler birçok ülkeden İsrail sınırına doğru yürüyüşe hazırlanıyor. 15 Mayıs'taki bu yürüyüşe katılmak isteyen Suriye'deki Filistinlilere Suriye yönetimi şartlı onay verdi. Yaptığı katliamlardan dolayı artarak devam eden sokak eylemleriyle başı dertte olan Suriye yönetimi yürüyüş esnasında insanların Suriye devlet başkanı Beşşar Esed'in resimlerinin taşınmaması ve lehine sloganlar atılmaması halinde yürüyüşe onay vermeyeceğini belirtti.

Filistinli gruplar ise Salı günü yaptıkları toplantıda Suriye yönetimine, Suriye'nin içişlerine karışmak istemediklerini ifade ettiler. Esed yönetimi ise bunun üzerine yürüyüşe Baas partisinden 2000 kişinin katılacağını; bu insanların Esed'in resimlerini taşıyacağını ve sloganlar atacaklarını Filistinli gruplara bildirdi.

Filistinli gruplar ise böyle bir durumdan rahatsızlıklarını ifade ettiler.

Suriye yönetimi daha önce de istihbarat elemanlarına HAMAS yazılı tişörtler giydirmiş, bu grup Hacerul Esved'deki Rahman Camii'nde 4 kişiyi katletmişti.

HABERE YORUM KAT