1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İsrail'e Bir Golan Tepkisi de AB'den
İsrail'e Bir Golan Tepkisi de AB'den

İsrail'e Bir Golan Tepkisi de AB'den

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi, Avrupa Birliği'nin Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak tanımadıklarını kaydetti.

A+A-

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği, İsrail’i sadece 1967 öncesi mevcut bulunan sınırlar dahilinde tanımakta" dedi.

Filistin Ekonomisine Yardım Eden Ülkeler Toplantısı öncesi konuşan Mogherini, AB ülkelerinin Filistin-İsrail meselesindeki tutumlarının aynı olduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nin Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak tanımadığını kaydetti.

İsrail Bakanlar Kurulu bu hafta ilk toplantısını işgal altındaki Golan Tepeleri’nde yapmış ve Netanyahu yaptığı konuşmada, Golan’ın ilelebet İsrail toprağı olarak kalacağını iddia etmişti.

ABD'DEN GOLAN AÇIKLAMASI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Golan sonsuza kadar İsrail'in parçası kalacaktır" açıklamasına ABD'den tepki de gelmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, 1967 yılında İsrail'in işgal ettiği Golan Tepeleri'nin mevcut durumu ile ilgili "Golan Tepeleri, İsrail'in parçası değildir, durumu müzakereler yoluyla belirlenecektir" dedi. Kirby ayrıca Suriye'deki durumlardan dolayı, Golan'ın müzakere masasına getirilemeyeceğini vurgulamıştı.

BİDEN: İSRAİL YANLIŞ YOLDA

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Binyamin Netanyahu yönetimine sert eleştiriler getirdi. Biden, İsrail yönetiminin son yıllardaki bazı eylemlerinin, özellikle yerleşim yerlerini genişletme politikalarının ülkeyi “tek devletli” çözüme doğru götürdüğünü, bunun da "yanlış yön" olduğunu belirtti.

İsrail hükümetinin "bazen büyük hüsrana" neden olduğunu dile getiren Biden, "İsrail’in şu anda gittiği yol, Yahudi ve demokratik bir devlet olarak varlığını garantileyecek bir yol gibi görünmüyor." dedi.

Biden, geçen ay bölgeye yaptığı ziyareti de hatırlattı ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Netanyahu ile yaptığı görüşmelerden barış için ümitli ayrılmadığını söyledi. Biden, “Şu anda İsraillilerde de Filistinlilerde de ciddi müzakerelere başlamak için siyasi irade yok.” ifadesini kullandı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT