1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail'e 'Azerbaycan' Hava Üssü İddiası
İsraile Azerbaycan Hava Üssü İddiası

İsrail'e 'Azerbaycan' Hava Üssü İddiası

Azerbaycan İran sınırına yakın bir bölgede İsrail'e hava üssü verdi. İsrail'in kullandığı hava üssüne "Azerbaycan" ismi verildi. İsrail'le

A+A-

Azerbaycan İran sınırına yakın bir bölgede İsrail'e hava üssü verdi. İsrail'in kullandığı hava üssüne "Azerbaycan" ismi verildi. İsrail'le yakın işbirliğinden dolayı daha önce Bakü'ye iki defa nota veren İran'ın tepkisi merak ediliyor.

Foreign Policy dergisinin internet sitesinde, "İran'la savaş Kafkaslar'dan mı başlayacak?" başlıklı makalede, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in İran'ın kuzey sınırına yakın bir bölgede İsrail'e bir hava üssü verdiği belirtildi.

Foreign Policy dergisinden Mark Perry'ye konuşan ABD'li üst düzey bir diplomat, Bakü tarafından İsrail'e tahsis edilen hava üssüne "Azerbaycan" ismi verildiğini söyledi.

ABD'li yetkili, İsrail'in Azerbaycan'da hava üssü olduğunun ortaya çıkması sonrasında Tahran'la Tel Aviv arasındaki tansiyonun daha da yükseleceğinden endişe ettiklerinin de altını çizdi.

Siyasi uzmanlar ise, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini vurması durumunda savaşın sadece İran Körfezi'yle sınırlı kalmayacağını, Kafkaslar'a yayılma olasılığının bulunduğunu savunuyor.

Uzmanlar, Azerbaycan'ın İsrail'e hava üssü vermesinin Türk-Azeri ilişkilerini de olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.

WikiLeaks tarafından yayınlanan ABD'nin Bakü Büyükelçiliği çıkışlı 2009 yılına ait bir belgede İsrail ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin derinliğini belirtmek için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in şu sözlerine yer veriliyor: "İsrail'le ilişkilerimiz buz dağının su üzerinde görünen kısmına benziyor. İlişkilerimizin 10'da 9'u suyun altında."

1.6 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ ANTLAŞMA

Geçtiğimiz Şubat ayında İsrail'le Azerbaycan arasında 1.6 milyar dolar değerinde bir askeri antlaşma yapılmıştı. Antlaşmayla Tel Aviv, Bakü'ye heronların yanı sıra uçaksavar füze savunma sistemi satacak. Haberde, İsrail ile Azerbaycan arasındaki askeri antlaşmanın İran'ın yanı sıra Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da öfkelendirdiği savunuldu.

Azerbaycan'dan "İsrail üssü" açıklaması

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı idari yetkililerinden Ali Hasanov, Azerbaycan'ın "İsrail'e hava üssü vereceği" yönündeki Batı basını kaynaklı haberlerin, spekülasyon olduğunu söyledi.

APA ajansının haberine göre, Hasanov, Azerbaycan'ın şu ana kadar hiçbir şekilde kendi topraklarını, dostluk ilişkilerinin bulunduğu komşularına yönelik bir eyleme karşı kullandırmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Azerbaycan kendi topraklarından Türkiye, İran, Rusya ve Gürcistan'a karşı hiçbir eyleme izin vermedi, vermeyecek. Bazı muhalif güçler, uluslararası organizasyonlar ve onlara bağlı basın, bu tür haberler çıkartarak, Azerbaycan-İran arasındaki ilişkileri bozmayı amaçlıyor. Ancak bu odaklar amacına ulaşamayacak."

Azerbaycan Savunma Bakanlığı sözcüsü Teymur Abdullayev ise iddiaların "saçma ve temelsiz" olduğunu açıkladı.

"Foreign Policy" dergisinde yayımlanan bir makalede, Azerbaycan'ın hava üslerini İran'a karşı olası bir İsrail askeri müdahalesi için kullanıma açacağı iddia edilmişti.

STAR

HABERE YORUM KAT