1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail’den Şartlı Ateşkes Sinyali!
İsrail’den Şartlı Ateşkes Sinyali!

İsrail’den Şartlı Ateşkes Sinyali!

İşgalci-terörist devlet İsrail’den, Perşembe gününden bu yana Gazze’ye havadan ve karadan düzenlediği saldırıları durdurma sinyali geldi. İsrail’in düzenlediği saldırılarda 20 Filistinli şehid olurken, çok sayıda sivil de yaralanmıştı.

11 Nisan 2011 Pazartesi 03:51A+A-

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "İsrail'in Hamas'la karşılıklı bir ateşkesi kabul etmeye hazır olduğunu" söyledi. Barak, bunun ancak Gazze Şeridi'nden saldırıların durmasıyla mümkün olabileceğini belirterek, "Eğer ateşi keserlerse biz de keseriz. Genel olarak ateş açmayı durdururlarsa huzur olacak ve iyi olacak" dedi. Savunma Bakanı Barak, Gazze Şeridi'nden roket ve havan saldırısı sorununun çabuk bir çözümünün olmadığını belirtirken, bölgeye muhtemel bir operasyonla ilgili olarak da "Eğer bunun yapılması gerekli olursa harekete geçeriz. Ama gerekli olmazsa, bizim de böyle yapmaya ihtiyacımız kalmaz" diye konuştu. İsrail Savunma Bakanı, Gazze ile tırmanan gerginlik sebebiyle, ABD'ye yapacağı ziyaretini de ertelemişti. İsrail Başbakan Yardımcısı, eski genelkurmay başkanlarından Moşe Ya'alon ise radyoya açıklamasında, "İsrail'in Gazze Şeridi'nde yeni bir savaşa sürüklenmemesi umudunu" dile getirirken, Hamas'a da "Bizi sınamayın" diye seslendi.

Ya'alon, askeri bir hareketin daima en son seçenek olduğunu belirterek "Hamas'a bizi test etmemesini tavsiye ederim" dedi. Ya'alon, Hamas'ın siyasi ve askeri kanatları arasındaki güç mücadelesiyle ilgili bir soruya da "Bunlar bizi ilgilendirmez. Eğer Hamas Gazze'nin yönetimindeyse, orada ne olduğundan da onlar sorumludur" ifadesini kullandı.

HAMAS'TAN ATEŞKESE OLUMLU KARŞILIK

Gazze'deki Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri ise Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Barak'ın sözlerini değerlendirdi ve İsrail'le çatışmaları sona erdirmek istediklerini söyledi. Ebu Zühri, "Filistinli gruplar gerginliği tırmandırma niyetinde değil. Eğer İsrail'in saldırısı durursa, sükunetin sağlanması tabiidir" dedi.

İSLAMİ CİHAD DA ATEŞKESE UYACAK

İsrail ile Gazze Şeridi arasında ateşkes niyeti beyanlarının ardından, Gazze'deki silahlı gruplardan İslami Cihad ateşkese uyacağını açıkladı. İslami Cihad'ın askeri kanadı Saraya Kudüs Tugayları'nın Sözcüsü Ebu Ahmed, yaptığı açıklamada, İsrail'in sözünde durması ve Gazze'deki Filistin halkına yönelik saldırılarını durdurması halinde, Filistinli grupların uzlaşmasına uyacaklarını belirtti. Ebu Ahmed, Avrupalı ve Arap ülkeleri yetkililerince hazırlanan ateşkes önerisini, İsrail'e geniş çaplı bir operasyon için bahane vermemek amacıyla kabul ettiklerini de vurguladı. BM Genel Sekreteri'nin Ortadoğu Barış Süreci Temsilcisi Robert Serry'nin yoğun girişimleri sonucu, Filistinli askeri grupların, ateşkes konusunda mutabık kaldıkları bildirilmişti.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT