1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail’den Mübarek’e “Yılın Lideri” Ödülü
İsrail’den Mübarek’e “Yılın Lideri” Ödülü

İsrail’den Mübarek’e “Yılın Lideri” Ödülü

Mısır’ı 30 yıl diktatörlükle yönettikten sonra halk isyanıyla devrilen Hüsnü Mübarek’e İsrail sahip çıktı.

06 Ekim 2011 Perşembe 01:54A+A-

- 3 Ağustos’tan beri Mısır’da yargılanmasına devam edilen devrik Mübarek’i bir İsrail televizyon kanalı, İsrail ile Mısır arasındaki “barışa” katkılarından dolayı yılın “Arap lideri” seçti. Mübarek’in, bu ödüle layık görülen ilk İsrailli olmayan lider olduğu belirtildi.

“MÜBAREK İSRAİL’E ÇOK HİZMET ETTİ”

İsrail’in Kanal 2 televizyonunun konuyla ilgili haberinde, Mübarek’e bu ödülün İsrailli siyaset ve medya çevreleri tarafından layık görüldüğü ifade edildi. Mübarek’in iktidara geldiği 1981’den beri İsrail ile barışın sağlanması yönünde büyük gayretleri olduğu belirtilen haberde İsrailli gazeteci Udi Segal’in bir yorumuna da yer verildi. Segel, Mübarek’in İsrail devletine çok büyük hizmetlerinin olduğunu dile getirerek Mısır’daki durumu nedeniyle ödülü alamayacak olsa da kendisine bu ödülün verilmesi gerektiğini söyledi. Televizyon kanalı, Mübarek’in ödülünün onuruna verileceğini açıkladı.

MÜBAREK İPTEN ALINACAK MI?

Öte yandan Mısır’da da Mübarek yanlıları Mübarek’i idamdan kurtarmak için ellerinden geleni yapıyor. Merkezi Mısır’da bulunan Arap Yargı ve Avukatlar Özgürlük Merkezi Başkanı Nasır Emin, Mübarek hakkındaki davanın delil yetersizliği ve belirsizlikten dolayı düşebileceğini savundu. Merhamet Kanunu gereğince hakimin, suçlunun cezasını bir kademe hafifletme yetkisine sahip olduğunu söyleyen Emin, Mübarek’in idam cezası alması halinde ve mahkemenin bu kanunu uygulaması durumunda cezanın ömür boyu hapse çevrilebileceğini ileri sürdü. (Hüseyin Yazıcı / Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT