1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İsrail’den Anlaşmaya Sert Tepki
İsrail’den Anlaşmaya Sert Tepki

İsrail’den Anlaşmaya Sert Tepki

İsrail, "Anlaşma tarihi hata, gerekirse İran'ı vururuz” dedi.

A+A-

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran ile P5+1 (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmayı "tarihi hata" olarak niteledi. Netanyahu, Cenevre'de sağlanan anlaşmanın İsrail'i tehlikeye attığını savundu.

NETANYAHU: “ASKERİ HAREKAT DÜZENLEYEBİLİRİZ”

"Dünya artık daha tehlikeli bir yer haline geldi" diyen Netanyahu, "dünyanın en tehlikeli rejimi, dünyanın en tehlikeli silahını edinme yolunda ilk adımı attı" dedi. Netanyahu, İran'ın askeri amaçlı nükleer güç olmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi.

İsrail'in kendi kendini korumak için gerekirse İran'a karşı askeri harekat düzenleyebileceğini açıkladı. Anlaşmanın yetersiz olduğu konusunda uyarıda bulunan İsrail Başbakanı, İran'ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığına inandıklarını belirtti.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada da İran ile yapılan anlaşma için 'kötü bir anlaşma' yorumu yapıldı.

ABD İSRAİL’İ İKNA EDECEK

Öte yandan Amerikan Başkanı Barack Obama, anlaşmanın, İran'ın nükleer programına kapsamlı bir çözüm için ilk adım olduğunu belirtti, ikna için yakında Netanyahu ile görüşeceğini açıkladı.

Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry de anlaşmayı, İran'ın nükleer programının barışçı amaçlı olduğunu göstermesi için bir fırsat olarak nitelendirdi, anlaşma ile İsrail'in artık daha güvende olduğunu savundu.

İRAN DURUMDAN MEMNUN

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmayla büyük güçlerin İran'ın nükleer haklarını tanıdıklarını savundu.

Uranyum zenginleştirme çalışmalarını eskisine benzer biçimde sürdüreceklerini kaydeden Ruhani, asla nükleer silah peşinde olmadıklarını tekrarladı.

İran'ın dini lideri Ali Hamaney de, anlaşmanın, ilerleme için bir temel oluşturacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de kendilerine uygulanan bütün yaptırımların kaldırılacağı öngörüsünde bulundu.

BM: “MEMNUNİYET VERİCİ”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi, bunun Ortadoğu´daki halklar ve ülkeler için yeni bir başlangıç anlamına geldiğini söyledi.

 

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT